Cesti_RAFaci_-_logo_120x160.png, 30kB
Email:
cestirafaci@seznam.cz
Telefon:
+420 776594885
Adresa:
Čeští RAFáci
Puklice 52
58831 Puklice (u Jihlavy)
Czech Republic
      ČEŠTÍ  RAFÁCI   -   CZECH  RAF  CREW      
facebook.gif, 1,3kB jazyk_cesky.png, 637B jazyk_anglicky.png, 826B

Českoslovenští letci - Dokumenty a filmy

Dobové i hrané dokumenty o našich letcích a také filmy, které jsou jim věnovány.

Části: Dokumentární filmy, Válečné a další filmy.

Dokumentární filmy

  • Ničeho jsem se nebál (Neznámí hrdinové) - Česká republika
    Rok: 2011. Délka: 25 minut.
    Režie: Jiří Podlipný.
    Info a online shlédnutí: ceskatelevize.cz.
    Imrich Gablech (sekce webu) byl jedním z čs. letců, kteří využili výcviku v prvorepublikové armádě a zapojili se do bojů na frontách 2. světové války. Bojoval v Polsku a později působil v Anglii. Komunistický režim se mu v padesátých letech odměnil perzekucí. Uznání se dočkal až po listopadu 1989.
  • Nebeský jezdec (Neznámí hrdinové) - Česká republika
    Rok: 2011. Délka: 26 minut.
    Info a online shlédnutí: ceskatelevize.cz.
    Richard Husmann byl nejmladším čs. letcem, který bojoval v naší jednotce ve Velké Británii. Proslavil se pod pseudonymem Filip Jánský jako autor knihy Nebeští jezdci, podle které byl natočen i známý film. Jaká byla jeho životní pouť?
  • Smrt místo zatčení (Přísně tajné vraždy 2) - Česká republika
    Rok: 2009. Délka: 14 minut.
    Režie: Petra Všelichová.
    Info a online shlédnutí: ceskatelevize.cz.
    Když u dveří příslušníka RAF Viktora Waidlicha zazvonila tajná policie, nečekala ho cesta k výslechu. Ale poslední chvíle života. Jeho příběh je ukázkovým případem osudu, o jehož konci bylo dopředu rozhodnuto. Kdyby nebyl zabit, či donucen k sebevraždě, byl by patrně odsouzen k mnohaletému trestu, či trestu smrti...
  • Nepřítelem osudu - Česká republika
    Rok: 2008. Délka: 34 minut.
    Režie: Ondřej Krejcar.
    Info: CSFD.cz.
    Po více jak 60 letech vznikl první film o jednom z nejstatečnějších bojovníků naší vlasti, který svým hrdinstvím a láskou k rodné zemi bude navždy příkladem k zamyšlení a vzorem výjimečnosti v míře sebeobětování. Podle knižní předlohy spisovatele Vítka Formánka, provází vypravěč Zdeněk Svěrák neuvěřitelným životním příběhem hrdinného válečného pilota Františka Truhláře, který se dobrovolně rozhodl v roce 1939 opustit vlast a bojovat za naší svobodu. Nemohl však tušit, že se mu největším nepřítelem stane jeho vlastní osud. Osud, který byl psán plameny. (oficiální popis)
    Na tvorbě filmu se také podíleli přátelé z KVH 276th Sqdn. (reenacted) RAF (web).
  • Tajemství kufru (Neznámí hrdinové 23) - Česká republika
    Rok: 2008. Délka: 25 minut.
    Režie: Marcel Petrov.
    Info: ceskatelevize.cz, FDB.cz.
    Arnošt Valenta (* 25. října 1912), letec RAF, patřil k hlavním organizátorům slavného velkého útěku ze zajateckého tábora Sagan. Za první republiky nastoupil kariéru vojáka z povolání. Po okupaci Československa uprchl jako jeden z prvních do Polska. Vracel se do protektorátu, aby tam plnil zpravodajské úkoly. Po vypuknutí války se dostal do zajetí sovětských jednotek, ale v březnu 1940 byl odeslán s dalšími internovanými čs. vojáky na Západ. Po porážce Francie se stal v Británii příslušníkem 311. československé bombardovací perutě. Padl do zajetí v únoru 1941 a byl přepraven do tábora Stalag Luft III v Saganu (dnes Źiagań, Polsko). V roce 1944 se zúčastnil příprav hromadného útěku, byl zadržen a popraven spolu s dalšími zajatci gestapem.
  • Nejdůležitější útěk (Neznámí hrdinové 7) - Česká republika
    Rok: 2007.
    Režie: Marcel Petrov.
    Info: ceskatelevize.cz, FDB.cz.
    Otakar Černý za druhé světové války působil jako letec ve Velké Británii, ale byl sestřelen a zbytek války trávil v zajateckých táborech, nebo na útěku. Takzvaný Velký útěk, jehož příprav se Černý také účastnil, se stal později námětem pro snímek režiséra Johna Sturgese z roku 1963 s herci jako Steve Mc Queen, James Gardner, či Charles Bronson. Černého nejdůležitější útěk se však odehrál až po válce, když utíkal z komunistického vězení.
  • Muž, který přecenil českou duši aneb Útěky Josefa Brykse - Česká republika
    Rok: 2007.
    Režie: Ján Novák. Délka: 52 minut.
    Info a online shlédnutí: ceskatelevize.cz, CSFD.cz.
    Web: bryks.cz
    Příběh dlouho zapomenutého letce, který dostal Řád britského imperia a v komunistickém lágru ho umučili k smrti.
    Plukovník Josefa Brykse, pilot RAF, nositel Řádu britského impéria byl nezdolný a velmi odvážný člověk. Odměnou za jeho službu národu mu byl komunistický kriminál, v němž v roce 1957 zemřel. Hned po válce o něm v Anglii natočili film nazvaný Srdce v zajetí, rovněž hollywoodský snímek Velký útěk v hlavní roli se Stevem McQueenem je inspirován skutečnými příběhy, ten Bryksův nevyjímaje.
    Dokument o válečném letci a pozdějším vězni komunistického koncentračního tábora vypráví o osudu, který ovlivnily dva režimy, jejichž zločinnost dnes nikdo nepopírá. Dramatickou osou příběhu jsou útěky - z protektorátu, z nacistického i komunistického zajetí. Za války, po sestřelení, jich Josef Bryks podnikl celkem pět. Po komunistickém převratu chtěl přejít přes železnou oponu a pokoušel se o útěk i z kriminálu. Kromě faktů z Bryksova života se dokument opírá především o výpovědi pamětníků: manželky Trudie, spolubojovníků Otakara Černého, Petra Uruby i spoluvězňů.
    Josef Bryks byl rehabilitován posmrtně až v květnu 2006. V říjnu mu pak byl prezidentem propůjčen Řád Bílého lva in memoriam.
    Osud svého muže zpracovala Trudie Bryksová v knize Naděje a beznaděje, která vyšla v roce 2003.
  • Osud na nebi Josefa Janeby - Česká republika
    Rok: 2006. Délka: 27 minut.
    Režie: Ondřej Krejcar.
    Info: CSFD.cz.
    Dokumentární film podle deníku československého stíhače Josefa Janeby, který spolu s dalšími v roce 1939 uprchl z protektorátu, aby bojoval proti nacistickému Německu. Josef Janeba se po útěku z vlasti dostává přes Polsko do Francie, kde po zácviku na francouzské letouny prodělává první těžké boje na frontě. Při kapitulaci Francie je nucen odletět s letkou do Alžíru, odkud se lodním transportem dostáva do Anglie. Oproti trpké Francii se stává ostrovní země československým letcům druhým domovem, kde všichni chtějí porážku Hitlera a konec války. Tento dokumentární film autenticky zobrazuje myšlenkový pochod mladého muže, který neváhal a obětoval to nejcennější k osvobození své rodné vlasti. (oficiální popis)
    Na tvorbě filmu se také podíleli přátelé z KVH 276th Sqdn. (reenacted) RAF (web, fotogalerie).
  • Noční jestřáb (Love and War: The Night Reaper) - Velká Británie
    Rok: 2006. Délka: 23 minut.
    Info: CSFD.cz, ceskatelevize.cz.
    Karel Kuttelwascher (1916-1959) byl s 18 potvrzenými sestřely v RAF nejúspěšnějším československým stíhačem 2. světové války. V roce 1934 vstoupil do letectva, po 15. březnu 1939 uprchl přes Polsko do Francie a tam se v roce 1940 zapojil do bojů proti Němcům. Po francouzském debaklu odjel do Velké Británie a v RFA se stal proslulým svými nočními misemi. V roce 1942 se oženil s Ruby Thomasovou a měl s ní tři děti. Nositel řady vyznamenání se v roce 1945 vrátil do Československa, ale zemi z osobních i politických důvodů později opustil a vrátil se do Velké Británie. Pracoval jako civilní pilot a v roce 1959, ve věku nedožitých třiačtyřiceti let, zemřel. (oficiální popis)
  • Zapomenutí muži (Válečné příbehy 3) - Česká republika
    Rok: 2005. Délka: 93 minut.
    Režie: Pavel Štingl.
    Info: ceskatelevize.cz.
    Příběhy příslušníků československých perutí Britského královského letectva. Co oni udělali pro nás a my děláme pro ně.
  • Nebe nad Evropou - Česká republika
    Rok: 2004. Délka: 56 minut.
    Režie: Helena Třeštíková. Info: CSFD.cz, dokweb.net.
    František Peřina, Jan Wiener a František Fajtl patřili mezi řadu českých letců, kterým se po nacistické okupaci Československa podařilo odjet do Anglie, kde ve službách Britského královského letectva bojovali proti nacistům. Po skončení druhé světové války se do vlasti vrátili jako hrdinové. S nástupem komunistů k moci se ale z národních hrdinů bojujících v Anglii stali na základě vykonstruovaných procesů a nesmyslných obvinění vlastizrádci. Dokument Heleny Třeštíkové vzdává s využitím archivních záběrů a vzpomínek našich letců a jejich manželek hold jejich hrdinství a připomíná, jakým způsobem se jim odvděčil komunistický režim. (oficiální popis)
  • František Fajtl pohledem Jána Sebechlebského (GEN) - Česká republika
    Rok: 2001. Délka: 14 minut.
    Info: ceskatelevize.cz.
    František Fajtl se narodil se 20. srpna 1912 v Doníně. Absolvoval Vojenskou akademii v Hranicích na Moravě. V roce 1939 po obsazení Československa utekl do Polska, kde se přihlásil k československému zahraničnímu odboji. V roce 1941 byl jmenován velitelem 313. československé stíhací peruti, se kterou létal až do konce roku 1943. Zúčastnil se leteckých útoků ve Francii, Belgii a Holandsku. V dubnu 1942 se stal velitelem 122. britské peruti a tedy i prvním Čechem, který velel Angličanům. Byl dvakrát sestřelen, prošel vězením, koncentračním táborem. Po příletu do Anglie byl zástupcem velitele letecké základny Skeabrae na Orkneyských ostrovech a v hodnosti majora převzal opět velení 313. perutě až do ruku 1944, kdy byl propuštěn ze služeb RAF a byl převelen se skupinou stíhačů do tehdejšího Sovětského svazu. Byl jmenován velitelem 1. československého stíhacího pluku v SSSR a v září 1944 odletěl do Banské Bystrice a účastnil se Slovenského národního povstání. Po roce 1945 byl propuštěn z armády a vězněn. Pracoval v různých profesích, u stavebního podniku a jako účetní. V období tzv. Pražského jara byl Fajtl částečně rehabilitován. Okupace vojsky Varšavské smlouvy z něj opět udělala "nežádoucí" osobu. Prezident Václav Havel jej v roce 1990 povýšil do generálské hodnosti Během svého života obdržel František Fajtl řadu vyznamenání, v roce 1991 například Řád M. R. Štefánika a roku 1999 pak Řád Bílého lva.
  • Alois Šiška (Ještě jsem tady) - Česká republika
    Rok: 1999. Délka: 30 minut.
    Režie Zdeněk Tyc
    Info a online shlédnutí: ceskatelevize.cz.
    Generál Alois Šiška je jedním z nejproslulejších britských letců, mužem, který doslova přežil svoji smrt. Když se po skončení druhé světové války, vrátil do vlasti, dočkal se hned v březnu 1948 komunistické odplaty v podobě dlouhých let, strávených po kriminálech a lágrech. Alois Šiška se narodil za první světové války na malém hanáckém hospodářství, hned po jeho narození otec padl na frontě a matka se starala o čtyři děti. Proto bylo velmi obtížné, aby se dostal k povolání, po kterém toužil. Chtěl být od malička vojenským pilotem. Jeho sen se začal plnit až v baťovském Zlíně, kde mu jako odměnu za zlepšovák, na který přišel, zaplatili letecký výcvik. Po demobilizaci roku 1938 podnikl Šiška dobrodružnou cestu v české jednotce do zahraničí - jel přes Maďarsko, Balkán, Libanon, Severní Afriku přes Portugalsko do Anglie. Byl několikrát zatčen, byl nasazen do cizinecké legie. Konečně dorazil do Anglie, kde prošel nejtěžšími boji. Byl třikrát zasažen a nakonec sestřelen nad Atlantikem, kudy potom plul šest dní v gumovém člunu. Na holandském pobřeží ho zatkli Němci. V nemocnici jentaktak unikl amputaci obou nohou. Byl odsouzen k smrti, ale díky atentátu na Hitlera se jeho poprava odložila, a tak se dočkal konce války. Po roce 1945 přednášel na vojenské akademii v Praze. V roce 1948 ho komunisté zatkli a následovala dlouhá léta v lágrech a kriminálech. Podkladem pro natáčení jeho strujících životních osudů byla mimo jiné i Šiškova kniha KX-B neodpovídá.
  • V Británii za vlast 1 (Hledání ztraceného času) - Česká republika
    Rok: 1995. Délka: 20 minut. Připravili: Karel Čáslavský a Pavel Vantuch.
    Info a online shlédnutí: ceskatelevize.cz.
    Českoslovenští letci za války v Anglii jsou velká legenda. Ne všechny filmové materiály, které tehdy byly natočeny, se dostaly do kin. Uvidíme snímky, které byly přes padesát let schované. Nezkrácené dokumenty o 310. peruti komentují pamětníci gen. František Fajtl, gen. František Peřina, gen. Marcel Ludikar, pplk. Ladislav Sitenský a letecký publicista Zdeněk Hurt.
  • V Británii za vlast 2 (Hledání ztraceného času) - Česká republika
    Rok: 1995. Délka: 20 minut. Připravili: Karel Čáslavský a Pavel Vantuch
    Info a online shlédnutí: ceskatelevize.cz.
    V druhé části převážně unikátních dokumentů o činnosti československých letců ve Velké Británii za druhé světové války budou pamětníci opět komentovat záběry, na nichž byli zachyceni před více než padesáti lety. Hlavní událostí tohoto dílu bude přehlídka a vyznamenávání příslušníků 310., 312. a 313. perutě na letišti v Exeteru 10. června 1943.
  • V Británii za vlast 3 (Hledání ztraceného času) - Česká republika
    Rok: 1995. Délka: 20 minut. Připravili: Karel Čáslavský a Pavel Vantuch
    Info a online shlédnutí: ceskatelevize.cz.
    V třetím dílu historie našich letců ve Velké Británii za druhé světové války uvidíme oslavy 2. výročí založení 312. stíhací perutě v září 1943 a snímky z bombardování 311. perutí. Dokumenty opět komentují přímí účastníci genrálové Fajtl, Peřina, Ludikar, fotograf Ladislav Sitenský a letecký publicista Zdeněk Hurt.

Válečné a další filmy

  • Tmavomodrý svět (Dark Blue World) - Česká republika, Velká Británie, Německo, Dánsko
    Rok: 2001. Délka: 112 minut.
    Režie: Jan Svěrák. Scénář: Zdeněk Svěrák. Hrají: Ondřej Vetchý, Kryštof Hádek, Tara Fitzgerald, Charles Dance, Oldřich Kaiser,...
    Info: web Jana Svěráka, CSFD.cz, IMDb.com.
    Rok 1950. František Sláma, bývalý západní letec a válečný hrdina, je nyní nepřítelem lidu. Kdysi elitní stíhač RAF je uvězněn na Mírově, kde místo s palbou německých letounů bojuje se zápalem plic. Na vězeňské marodce se Sláma setkává se dvěma muži, kteří byli také zavřeni kvůli své minulosti: bývalý esesácký doktor Blaschke a písmomalíř Vilda Houf tady vyslechnou Slámův příběh odvahy, přátelství, lásky a zrady.
    Všechno začalo okupací Československa v roce 1939, kdy se František Sláma rozhodl opustit dívku Haničku i svou zemi, aby mohl svoji vlast bránit jako vojenský stíhač. Do Británie se s ním tehdy vydal i jeho žák, horkokrevný mladík a talentovaný pilot Karel Vojtíšek. V cizí zemi s jiným jazykem i zvyky se Franta a Karel stali nejlepšími přáteli.
    Sloužit v Britském královském letectvu znamenalo každý den nasazovat život, přesto se českoslovenští piloti nemohli dočkat, až budou moci vystartovat proti nepříteli. Když k tomu konečně došlo, začala si smrt vybírat i mezi nimi. Tehdy také Sláma ve sluchátkách slyšel, jak jde Vojtíšek se svým Spitfirem v plamenech k zemi. Přesto nevěřil, že by se jeho kamarád z mise nevrátil. A Karel ho nezklamal. Seskočil padákem a na letiště dorazil druhý den ráno celý šťastný. Já jsem spad na jednu ženskou a příšerně jsem se do ní zamiloval, sděloval nadšeně Slámovi. František mu jeho první opravdickou lásku ze srdce přál: netušil, že po osudovém setkání s Angličankou Susan nebude už nic jako dřív... (oficiální popis)
  • Hřbitov pro cizince - Československo
    Rok: 1991. Délka: 76 minut.
    Režie: Jaroslav Dudek. Hrají: Jiří Bartoška, Josef Dvořák, Libuše Šafránková, Valérie Zawadská, Dagmar Havlová - Veškrnová, Jiří Plachý ml., Rudolf Hrušínský ml., Josef Somr, Oldřich Vlach, Jiří Knot,...
    Info: CSFD.cz, ceskatelevize.cz.
    Drama dvou kamarádů, českých letců, kteří za války bojovali v Anglii. Po návratu domů se však záhy dočkali hrubého pohrdání a perzekuce ze strany komunistů. S krutou realitou kontrastuje síla přátelství, odvaha zachovat si rovnou páteř a úcta k památce padlých spolubojovníků.
  • Nebeští jezdci (Riders In The Sky) - Československo
    Rok: 1968. Délka: 92 minut.
    Režie: Jindřich Polák. Hrají: Jiří Bednář, Jiří Hrzán, Svatopluk Matyáš, Elisie Randolph, Jana Nováková, Joan Seton,...
    Info: CSFD.cz, IMDb.com.
    Podzim roku 1942. Posádku bombardéru typu Wellington tvoří první pilot a kapitán letadla Čechoslovák Pavel, druhý pilot Angličan Frank, navigátor Angličan George, telegrafista Kanaďan Tommy a palubní střelci Študent a Prcek, oba Čechoslováci. Noční nálet na Düsseldorf skončí úspěšně a jejich letoun se vrací šťastně na základnu. Takové štěstí už však neměla posádka dalšího letounu, který byl nucen nouzově přistát na moři a je považován za ztracený. Mladičká příslušnice WAAF Patricia odváží posádku do jídelny. Kapitán Pavel i ostatní dobře vědí o jejím vztahu se Študentem a mají pro ně porozumění. V jídelně se setkávají s polskou posádkou letounu, který nouzově přistál na jejich letišti. Večer si všichni jedou do městečka zatančit, uprostřed nejbujnějšího veselí však ohlásí hlídka nepřátelský nálet... (oficiální popis)
  • Srdce v zajetí (The Captive Heart) - Velká Británie
    Rok: 1946. Délka: 104 minut.
    Režie: Basil Dearden. Hrají: Michael Redgrave, Rachel Kempson, Gordon Jackson, Karel Štěpánek,...
    Info: CSFD.cz, IMDb.com.
    Britský film natočený těsně po válce v Německu (ve skutečném zajateckém táboře Marlag v Sasku) je inspirován skutečnými osudy českého pilota Josefa Brykse (ve filmu přejmenován na Karla Haška). Po útěku z koncentračního tábora Hašek přijal identitu mrtvého britského důstojníka Geoffrey Mitchella. Aby zabránil odhalení, musí si mimo jiné dopisovat se ženou mrtvého. Přesto však u svých spoluzajatců vzbudí podezření, že je nacistickým špionem, pouze jeho chování během útěku (skutečný příběh útěku byl později námětem slavného filmu Velký útěk) je přesvědčí o opaku. Hašek byl chycen a znovu poslán do zajateckého tábora... (ČSFD - Zany)
Sekce Spitfire - Válečné filmy obsahuje filmy o RAF, v nichž vystupuje nejen zmíněná legendární stíhačka.
 
Informace a materiály z tohoto webu lze využít pro připomínání památky našich letců a další pozitivní záměry v souladu s idejemi spolku.
Pokud by šlo o převzetí dat, publikování jinde, komerční oblast a podobně, považujeme za fér nás nejprve kontaktovat. Vynasnažíme se být ku pomoci.

 

Vyhledávání

Info a odkazy

Muzeum RAF Police
Informační Newsletter
Pravidelné články o čs. letcích:
Free Czechoslovak Air Force
Památníky čs. letcům RAF
Prosby
Kdyby se náhodou našel nějaký dobromyslný podporovatel naší činnosti... Budeme rádi :o)
Pozvánky (komplet: Aktuality)
1. června (sobota) - 2. června (neděle)
Aviatická pouť - Pardubice (web)
Kalendář (komplet: Aktuality)
20. dubna
Zdeněk Bachůrek (112) - plk., F/O RAF (stíhací pilot)
* 20.4.1912 Kroměříž
† 8.1.2003 Praha
František Červený (106) - pplk., W/O RAF (stíhací pilot)
* 20.4.1918 Kozí (Běšiny) u Klatov
† 24.8.1989
Antonín Kamínek (108) - plk., W/O RAF (stíhací pilot)
* 20.4.1916 Olomouc
† 10.11.1946 Bolívie
Václav Truhlář (107) - plk., F/O RAF (stíhací pilot)
* 20.4.1917 Stádlec u Tábora
† 10.10.1947 u Znojma
Novinky (komplet: Aktuality)
9. dubna
  Bohužel z důvodu nějaké potíže nefungují vložené Google Maps. Omlouváme se. Snad se to podaří brzy doladit.
Tipy na zajímavosti webu
V přípravě...
Weby přátel a další odkazy
airZone.TV, Flying Revue.
D. Švec, Cyriaci, KVH Sky Riders, KVH "Pětačtyřicítka" Brno, KHL Jindřichův Hradec, Centrum české historie, KVH 276th. Sqdn., Pterodactyl Flight, Classic Trainers, KX-B, Čs. letci, 21. zTL Čáslav, 22. zVrL Náměšť n. O., Spolek pro voj. pietní místa, ...
Shop 211 SQN, VálečníPtáci.Cz, Air-Shop.cz, Krtmítko pro duši, ... (více: Odkazy)