Cesti_RAFaci_-_logo_120x160.png, 30kB
Email:
cestirafaci@seznam.cz
Telefon:
+420 776594885
Adresa:
Čeští RAFáci
Puklice 52
58831 Puklice (u Jihlavy)
Czech Republic
      ČEŠTÍ  RAFÁCI   -   CZECH  RAF  CREW      
facebook.gif, 1,3kB jazyk_cesky.png, 637B jazyk_anglicky.png, 826B

Českoslovenští letci - Výročí

Rok: 2014 2015, 2016, 2017. 2018, 2019, 2020, 2021, 2022. 2023. 2024.

Mimo výročí narození je také níže uveden přehled 80. výročí úmrtí, tedy seznam letců, kteří zahynuli během roku 1944.

100. výročí narození čs. válečných letců Royal Air Force během roku 2024

Uvedeni jsou stíhací a bombardovací piloti, členové osádek i letci ve výcviku, kteří se narodili v roce 1924.
(Níže je rovněž přehled 110. výročí, tedy letců narozených v roce 1914.)
Výpis celého aktuálního obsahu databáze Čs letci RAF zahrnuje mimo osobních údajů také mapu všech rodišť.
V sekci Kalendář je přehled letců jak se narodili v jednotlivé dny roku. Sekce Stíhači v RAF - mapa obsahuje přehled rodišť stíhačů včetně mapy se škálováním dle krajů.

 
 
Značky obsahují monogramy pilotů se 100. výročím narození. Po najetí kurzorem se zobrazí jméno lokality i pilota, kliknutí ukáže detailnější info-blok.

Jména letců jsou odkazem na osobní profil do sekce Čs letci v RAF, který obsahuje foto, údaje o službě, životopis, odkazy na články a knihy a další info.

Měsíc: leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec.
příjmení, jménoRAF/čs.
hodnost
datum
narození
místo narozenídatum
úmrtí
místo úmrtí
leden
únor
10.Löbl Robert
palubní radiotelegrafista
AC2
voj.
* 10.2.1924
Děčín (U)
?
Scholz Rudolf
palubní technik
Sgt
mjr.
* 10.2.1924
Horní Litvínov (Litvínov) (U)
† 10.4.1945
u Tainu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator EV995 PP-D)
16.Grosz Hanuš J.
palubní radiotelegrafista
Sgt
pplk.
* 16.2.1924
Brno (B)
† 26.9.2001
Indianopolis (USA)
17.Nedělka Vladimír
stíhací pilot
F/Sgt
pplk.
* 17.2.1924
Veselí nad Lužnicí u Tábora (C)
† 12.3.1998
Třebotov
březen
5.Engländer Ivo K.
palubní radiotelegrafista / střelec
F/Sgt
mjr.
* 5.3.1924
Kutná Hora (S)
† 1.1.1945
u Nora Head (Orknejské ostrovy)
zahynul, nehoda (Liberator FL949 PP-Y)
6.Pikula Jaroslav
palubní radiotelegrafista
Sgt
des.
* 6.3.1924
Vsetín (Z)
?
24.Hnilička Waltr
palubní radiotelegrafista
Sgt
mjr.
* 24.3.1924
Čelákovice u Brandýsa nad Labem (S)
† 4.12.1944
u Tainu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator FL981 PP-O)
duben
4.Heller Felix A.
palubní radiotelegrafista / střelec
Sgt
mjr.
* 4.4.1924
Slaný (S)
† 18.11.1943
Biskajský záliv
nezvěstný (Liberator BZ872 E)
9.Launer Zdeněk
palubní radiotelegrafista / střelec
F/Sgt
mjr.
* 9.4.1924
Praha (A)
† 1.1.1945
u Nora Head (Orknejské ostrovy)
zahynul, nehoda (Liberator FL949 PP-Y)
květen
2.Kafka Jiří
palubní radiotelegrafista / střelec
F/Sgt
pplk.
* 2.5.1924
Praha (A)
11.Brochard Dalibor E.
palubní radiotelegrafista
W/O
pplk.
* 11.5.1924
Nitra (Slovensko)
† 14.3.1945
u Langens (Azorské ostrovy)
zahynul, nehoda (Liberator EW626)
17.Michalec Jan
pilot ve výcviku
LAC
voj.
* 17.5.1924
Stará Turá (Slovensko)
?
19.Traubmann Arnošt
palubní radiotelegrafista / střelec
Sgt
čet.
* 19.5.1924
Ostrava (T)
?
červen
11.Novotný Ján
palubní radiotelegrafista / střelec
Sgt
čet.
* 11.6.1924
Kovarce (Slovensko)
?
17.Schnitzler Matonia B.
pilot
Sgt
čet.
* 17.6.1924
Praha (A)
† 17.4.1951
26.Neumann Jan
palubní technik
Sgt
čet.
* 26.6.1924
Praha (A)
† 20.2.2002
Glasgow (V. Británie)
červenec
7.Frühman (Čermák) Helmuth
palubní radiotelegrafista / střelec
Sgt
čet.
* 7.7.1924
Vídeň (Rakousko)
?
9.Faltus Frederic L.
pilot ve výcviku
AC2
voj.
* 9.7.1924
Luberník (Slovensko)
?
21.Ďurišin Michael
palubní střelec ve výcviku
Sgt
svob.
* 21.7.1924
Trebišov (Slovensko)
?
28.Staňo Walter
palubní radiotelegrafista
Sgt
mjr.
* 28.7.1924
Nové Mesto nad Váhom (Slovensko)
† 29.6.1944
u Roskilly Farm (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ754 J)
srpen
1.Löwenstein (Lom) Tomáš, (RNDr.)
palubní radiotelegrafista / střelec
Sgt
rtn.
* 1.8.1924
Vídeň (Rakousko)
† 23.6.2021
Praha
2.Drblík Josef C.
palubní střelec
F/Sgt
čet.
* 2.8.1924
Veľké Rovné (Slovensko)
† 7.9.2017
Montreal (Kanada)
září
23.Durica Emil
pilot ve výcviku
AC2
voj.
* 23.9.1924
Bánová (Slovensko)
?
24.Dorňák (Donovan) Ludvík
palubní radiotelegrafista ve výcviku
AC2
voj.
* 24.9.1924
Brno (B)
?
říjen
1.Chovanec Arnošt
palubní radiotelegrafista
Sgt
čet.
* 1.10.1924
Oslany (Slovensko)
?
8.Osladil František
palubní radiotelegrafista ve výcviku
AC2
svob.
* 8.10.1924
Štěpánov u Olomouce (M)
?
listopad
9.Lacina Stanley
palubní střelec ve výcviku
AC2
svob.
* 9.11.1924
Chatham (Kanada)
?
prosinec
11.Nováček Jindřich
palubní radiotelegrafista ve výcviku
AC2
des.
* 11.12.1924
Jindřichov (Letovice) u Boskovic (B)
?


110. výročí narození čs. válečných letců Royal Air Force během roku 2024

Uvedeni jsou stíhací a bombardovací piloti, členové osádek i letci ve výcviku, kteří se narodili v roce 1914.

 
 
Značky obsahují monogramy pilotů se 110. výročím narození. Po najetí kurzorem se zobrazí jméno lokality i pilota, kliknutí ukáže detailnější info-blok.

Jména letců jsou odkazem na osobní profil do sekce Čs letci v RAF, který obsahuje foto, údaje o službě, životopis, odkazy na články a knihy a další info.

Měsíc: leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec.
příjmení, jménoRAF/čs.
hodnost
datum
narození
místo narozenídatum
úmrtí
místo úmrtí
leden
6.Doubrava Josef
bombardovací pilot
F/Lt
plk.
* 6.1.1914
Troubelice u Uničova (M)
?
9.Košťál Josef
palubní radiotelegrafista / střelec
Sgt
pplk.
* 9.1.1914
Znojmo (B)
† 29.10.1944
u Helmsdale (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ720 G)
12.Procházka Bedřich
palubní radiotelegrafista
F/Lt
por.
* 12.1.1914
Horní Růžodol (Liberec) (L)
† 12.7.1965
14.Bílek Josef
palubní radiotelegrafista / střelec
W/O
pplk.
* 14.1.1914
Vídeň (Rakousko)
† 15.3.1997
V. Británie
22.Mikulík Miloslav E.
palubní střelec
F/O
pplk.
* 22.1.1914
Kroměříž (Z)
† 23.1.1994
Norwich (V. Británie)
Tobyška Bohuslav, AFC
bombardovací pilot
S/Ldr
plk.
* 22.1.1914
Česká Rybná u Žamberka (E)
† 7.7.1987
Javea (Španělsko)
23.Posner Jan, JUDr.
bombardovací pilot
W/O
plk.
* 23.1.1914
Karlovy Vary (K)
† 16.8.1976
24.Doubek Josef
navigátor
F/Lt
plk.
* 24.1.1914
Praha - Braník (A)
† 18.3.2005
Adelaide (Austrálie)
Zimmer Antonín
palubní radiotelegrafista
P/O
pplk.
* 24.1.1914
Třebenice u Lovosic (U)
† 15.9.1941
u Andervenne (Německo)
zahynul, sestřelen (Wellington R1015 KX-L)
25.Doležal František
palubní radiotelegrafista / střelec
F/Sgt
pplk.
* 25.1.1914
Litomyšl (E)
† 18.10.1942
u Uxbridge (V. Británie)
zahynul, nehoda (Wellington T2564 KX-T)
Vavřínek František
stíhací pilot
F/O
plk.
* 25.1.1914
Vsetín (Z)
† 4.8.1978
Vsetín
29.Kredba Miloslav
stíhací pilot
F/Lt
plk.
* 29.1.1914
Libichov (Dobrovice) u Mladé Boleslavi (S)
† 14.2.1942
Perranporth (V. Británie)
zahynul, nehoda (Spitfire Vb AD414 NN-X)
30.Hrabal Bohumil
palubní střelec
W/O
pplk.
* 30.1.1914
Chořelice u Litovle (M)
† 20.10.1980
V. Británie
únor
7.Votruba Bohumil
stíhací pilot
F/Sgt
plk.
* 7.2.1914
Podbrezová (Slovensko)
† 6.5.1941
u Whitehavenu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Hurricane I V6921 DU-R)
10.Jícha Václav, DFC, AFC
stíhací pilot
F/Lt
plk.
* 10.2.1914
Dnešice u Přeštic (P)
† 1.2.1945
u Dremu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Anson NK945)
11.Horský Vladimír
stíhací pilot
Sgt
plk.
* 11.2.1914
Břuchotín (Křelov-Břuchotín) u Olomouce (M)
† 26.9.1940
Kanál La Manche u Isle of Wight (V. Británie)
zahynul, sestřelen (Hurricane I P3098 VK-)
17.Palička Vladimír
stíhací pilot
F/Sgt
plk.
* 17.2.1914
Vysoké Veselí u Jičína (H)
† 5.1.2006
New York (USA)
22.Bebenek František
palubní radiotelegrafista / střelec
Sgt
pplk.
* 22.2.1914
Moravská Ostrava (T)
† 13.6.1979
březen
1.Sůsa Josef
palubní střelec
W/O
plk.
* 1.3.1914
Chlum (Nalžovice) u Sedlčan (S)
† 4.3.1988
Štěpán Karel F.
navigátor
F/Lt
plk.
* 1.3.1914
Prostějov (M)
† 3.8.1977
6.Héža Bohuslav
bombardovací pilot
F/O
plk.
* 6.3.1914
Ludéřov (Drahanovice) u Olomouce (M)
† ?.6.1983
Jiroudek Miroslav
stíhací pilot
F/Lt
plk.
* 6.3.1914
Zibohlavy (Kolín) (S)
† 25.3.1995
Praha
8.Grič Jozef
pilot
F/O
plk.
* 8.3.1914
Nitrianska Streda (Slovensko)
† 12.9.1941
Severní moře u Tensmuiru (V. Británie)
zahynul, nehoda (Spitfire I X4928)
9.Mrvík Antonín
navigátor
F/Lt
plk.
* 9.3.1914
Jince u Příbrami (S)
† 23.6.1988
Šternberk
10.Nýč Jaroslav
bombardovací pilot
W/O
plk.
* 10.3.1914
Český Dub u Liberce (L)
† 23.1.1978
15.Slepica Jaroslav
stíhací pilot
F/O
plk.
* 15.3.1914
Lošov (Olomouc) (M)
† 20.7.1949
21.Blatný Benedikt, DFM
pilot
F/Lt
plk.
* 21.3.1914
Lovčice (Velké Lovčice) u Kyjova (B)
† 8.7.1943
u Moose Jaw (Kanada)
zahynul, nehoda (Oxford AS625)
Řídkošil Václav
stíhací pilot
F/Lt
plk.
* 21.3.1914
Praha (A)
† 27.2.1943
Kanál La Manche u Brestu (Francie)
nezvěstný, sestřelen (Spitfire Vb EP572 NN-Z)
duben
1.Kula Jaroslav
navigátor
F/Lt
pplk.
* 1.4.1914
Ostrava (T)
† 12.3.1942
Severní moře
nezvěstný (Wellington R1802 KX-P)
3.Plzák Jan
palubní radiotelegrafista
F/Lt
plk.
* 3.4.1914
Vyšné (Nové Hrady) u Trhových Svinů (C)
† 9.2.1998
4.Nagy Michael S.
stíhací pilot
P/O
ppor.
* 4.4.1914
Gary (USA)
?
9.Holeček (Holden) Rudolf
stíhací pilot
F/Lt
plk.
* 9.4.1914
Cerekvice nad Bystřicí u Hořic (H)
† 5.12.1985
Nový Zéland
11.Sobotka Vladimír
palubní střelec
Sgt
pplk.
* 11.4.1914
Moravská Nová Ves u Břeclavi (B)
† 18.8.1942
Biskajský záliv
nezvěstný, sestřelen (Wellington DV665 KX-B)
14.Strouhal Alois
palubní radiotelegrafista
W/O
rtm.
* 14.4.1914
Zábřeh (M)
† 4.10.1945
u Bučovic
letecká nehoda (Siebel Si204)
15.Mareček Karel A.
palubní radiotelegrafista / střelec
F/O
ppor.
* 15.4.1914
Topolná u Uherského Hradiště (Z)
† 30.1.1972
16.Friedl Jaroslav
bombardovací pilot
F/O
plk.
* 16.4.1914
Bezděčí u Trnávky u Moravské Třebové (E)
† 9.10.1992
Písek
20.Polach (George) Jaroslav, JUDr.
palubní radiotelegrafista / střelec
F/Sgt
ppor.
* 20.4.1914
Michálkovice (Ostrava) (T)
† 11.5.1993
21.Štefan Jan, AFC
stíhací pilot
P/O
ppor.
* 21.4.1914
Záluží u Hořovic (S)
† 3.10.1990
Kanada
22.Janáček Slavomil, DFC, DFM
navigátor / radarový operátor
F/Lt
plk.
* 22.4.1914
Holásky (Brno - Tuřany) (B)
† 15.6.1973
Sandwich (V. Británie)
24.Simet Josef
bombardovací pilot
F/Lt
pplk.
* 24.4.1914
Boříkovy (Kolinec) u Sušice (P)
† 10.4.1945
u Tainu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator EV995 PP-D)
25.Horský Jindřich
stíhací pilot
Sgt
plk.
* 25.4.1914
Rájec u Zábřehu (M)
† 18.6.1954

letecká nehoda
27.Motl Jaroslav
navigátor
F/Lt
kpt.
* 27.4.1914
Prostějov (M)
?
30.Zavadil Václav
palubní radiotelegrafista
Sgt
pplk.
* 30.4.1914
Praha (A)
† 3.11.1967
Praha
květen
9.Meier Augustin
stíhací pilot
F/Sgt
pplk.
* 9.5.1914
Žďár nad Metují u Náchoda (H)
† 21.5.1944
Kanál La Manche
zahynul, nezvěstný (Spitfire IXc MK116 NN-O)
10.Šála Jaroslav
stíhací pilot
W/O
plk.
* 10.5.1914
Slavičín u Luhačovic (Z)
† 29.1.1943
Kanál La Manche
nezvěstný, sestřelen (Spitfire Vc AB519 NN-H)
15.Šiška Alois
bombardovací pilot
W/O
genmjr.
* 15.5.1914
Lutopecny u Kroměříže (Z)
† 9.9.2003
Praha
17.Knaifl Karel
bombardovací pilot
P/O
plk.
* 17.5.1914
Hořice (H)
† 24.7.1988
Pardubice
21.Fröhlich Bedřich
stíhací pilot
F/O
plk.
* 21.5.1914
Káhira (Egypt)
† ?.1.2005
V. Británie
24.Ryba Václav
bombardovací pilot
F/Lt
plk.
* 24.5.1914
Březnice u Tábora (C)
† 6.5.1972
26.Hala Jaroslav
bombardovací pilot
P/O
plk.
* 26.5.1914
Vizovice (Z)
† 3.10.1944
Severní moře
zahynul, nezvěstný (Liberator FL937 PP-K)
31.Diamant Max
palubní radiotelegrafista / střelec
F/Sgt
čet.
* 31.5.1914
Burský Svätý Mikuláš (Borský Mikuláš) (Slovensko)
?
Sedláček Alois
navigátor
P/O
plk.
* 31.5.1914
Býkovice u Blanska (B)
† 27.10.1941
Irské moře
zahynul, nehoda (Botha L6264)
Soukup Vilém
bombardovací pilot
Sgt
plk.
* 31.5.1914
Plzeň (P)
† 15.9.1941
u Andervenne (Německo)
zahynul, sestřelen (Wellington R1015 KX-L)
červen
1.Břečka Vladislav
palubní střelec
Sgt
pplk.
* 1.6.1914
Město Žďár (Žďár nad Sázavou) (J)
† 8.10.1942
Talbenny (V. Británie)
sebevražda
5.Šipula František
palubní radiotelegrafista / střelec
Sgt
pplk.
* 5.6.1914
Nový Hrozenkov u Vsetína (Z)
† 18.8.1942
Biskajský záliv
nezvěstný, sestřelen (Wellington DV665 KX-B)
10.Kepák Vladimír
palubní radiotelegrafista
W/O
pplk.
* 10.6.1914
Brno - Královo Pole (B)
† 13.10.1944
Severní moře
zahynul, nezvěstný (Mosquito DZ302/G EW-E)
Styblík Miroslav
bombardovací pilot
W/O
plk.
* 10.6.1914
Rožďalovice u Nymburku (S)
† 23.11.1943
u New Providence Island (Bahamy)
nezvěstný, nehoda (Mitchell FV952 FX)
22.Novák (Holba) Jan (Juan)
palubní radiotelegrafista / střelec
F/Sgt
pplk.
* 22.6.1914
Nedašov u Valašských Klobouk (Z)
† 2.10.2010
Peru
Snídal Ladislav, (Ing.)
navigátor
F/O
plk.
* 22.6.1914
Kokory u Přerova (M)
† 6.9.2001
Praha
26.Kurka Jan
pilot
Sgt
plk.
* 26.6.1914
Písková Lhota u Nymburku (S)
† 30.9.1940
u Northamptonshire (V. Británie)
zahynul, nehoda (Hurricane L1986)
27.Kučera Jiří V.
stíhací pilot
F/Lt
plk.
* 27.6.1914
Roudnice nad Labem (U)
† 24.1.1980
Plzeň
Střihavka (Scott) Jaromír P.
stíhací pilot
F/Lt
plk.
* 27.6.1914
Lipnice (Dvůr Králové nad Labem) (H)
† 9.7.1994
Cambridge (V. Británie)
červenec
1.Horáček Josef
bombardovací pilot
F/O
plk.
* 1.7.1914
Praha (A)
?
4.Stiess Jan
bombardovací pilot
F/Sgt
plk.
* 4.7.1914
Praha (A)
† 12.1.1943
Biskajský záliv
nezvěstný, sestřelen (Wellington DV799 KX-Z)
5.Křepel Jindřich
navigátor
P/O
pplk.
* 5.7.1914
Plzeň (P)
† 24.4.1943
Solwayský záliv (V. Británie)
zahynul, nehoda (Wellington HE496 32)
7.Lanczik Karel
bombardovací pilot
F/Lt
plk.
* 7.7.1914
Přerov (M)
† 5.1.1964
13.Kučera Otmar, DFC
stíhací pilot
S/Ldr
genmjr.
* 13.7.1914
Juliánov (Brno - Židenice) (B)
† 6.6.1995
Brno
15.Sláma Karel P.
stíhací pilot
F/Lt
plk.
* 15.7.1914
Praha (A)
† 10.3.1998
18.Šverma Arnošt
navigátor
F/Lt
plk.
* 18.7.1914
Doubravka (Plzeň) (P)
† 18.9.1967
Praha
21.Vrba Vladimír
palubní radiotelegrafista / střelec
F/Sgt
pplk.
* 21.7.1914
Plužná u Mladé Boleslavi (S)
† 17.3.1969
Los Angeles (USA)
22.Krcha Viktor
navigátor
F/Lt
pplk.
* 22.7.1914
Vídeň (Rakousko)
† 10.12.1942
Středozemní moře
nezvěstný (Halifax W1002 NF-Y)
23.Bernard František
stíhací pilot
F/Lt
plk.
* 23.7.1914
Starý Ehrenberk (Staré Křečany) u Šluknova (U)
† 17.7.1980
Nový Zéland
26.Kadaně Václav J.
navigátor
F/Lt
plk.
* 26.7.1914
Komušín (Horažďovice) (P)
† 29.7.1993
USA
27.Ryšánek Bohumil
navigátor
F/Sgt
pplk.
* 27.7.1914
Týn nad Bečvou u Lipníku nad Bečvou (M)
?
srpen
3.Příhoda Bohuslav
pilot ve výcviku
F/Sgt
plk.
* 3.8.1914
Svratka u Žďáru nad Sázavou (J)
† 12.12.1943
u Medicine Hat (Kanada)
zahynul, nehoda (Harvard 2742)
Uher Ladislav
stíhací pilot
Sgt
plk.
* 3.8.1914
Mlékojedy (Neratovice) (S)
† 30.6.1941
Severní moře
nezvěstný, nehoda (Hurricane IIb Z3163 DT-)
4.Klvaňa Jaroslav
palubní střelec
W/O
pplk.
* 4.8.1914
Tvrdonice u Břeclavi (B)
† 9.5.1983
V. Británie
5.Poslužný Ondřej
stíhací pilot
F/Lt
plk.
* 5.8.1914
Brno (B)
† 25.6.1942
Kanál La Manche
zahynul, sestřelen (Hurricane IIc Z3088 GZ-)
15.Palme Zdeněk
bombardovací pilot
F/Sgt
pplk.
* 15.8.1914
Poniklá u Jilemnice (L)
† 10.4.1945
u Tainu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator EV995 PP-D)
16.Stach Jan
palubní radiotelegrafista
F/Sgt
pplk.
* 16.8.1914
Zdice u Berouna (S)
† 26.2.1992
21.Gregor Jan, Ing.
palubní radiotelegrafista / střelec
F/Sgt
pplk.
* 21.8.1914
Praha (A)
† 2.6.1997
27.Hecl František
palubní technik
F/Sgt
pplk.
* 27.8.1914
Dolní Studénky u Šumperku (M)
† 13.3.1944
Biskajský záliv
nezvěstný (Liberator BZ995/G J)
30.Babáček Pavel
palubní střelec
Sgt
pplk.
* 30.8.1914
Brno (B)
† 20.7.1941
Waddenzee u Uithuizermeedenu (Nizozemsko)
zahynul (Wellington R1371, KX-F)
Matějíček Josef
palubní radiotelegrafista / střelec
F/Sgt
čet.
* 30.8.1914
Lazy (Orlová) (T)
† 23.2.1964
září
1.Hořejší Josef
navigátor
F/O
plk.
* 1.9.1914
Praha (A)
† 4.2.1995
7.Roubík Jan
palubní radiotelegrafista / střelec
F/Sgt
pplk.
* 7.9.1914
Plzeň (P)
† 5.1.1983
V. Británie
10.Seďa František
pilot
Sgt
plk.
* 10.9.1914
Hýsly u Kyjova (B)
† 12.8.1941
u Hullavingtonu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Master T8378)
11.Hlaváč Jaroslav
stíhací pilot
Sgt
plk.
* 11.9.1914
Petřvald u Kopřivnice (T)
† 10.10.1940
u Warehanu (V. Británie)
zahynul, sestřelen (Hurricane I P3421 US-)
22.Smolík Vojtěch, DFC
stíhací pilot
F/Lt
plk.
* 22.9.1914
Besednice u Kaplice (C)
† 7.8.1991
23.Kyselo Vladimír
stíhací pilot
Sgt
plk.
* 23.9.1914
Podhorní Újezd u Hořic (H)
† 9.3.1941
u Ibsley (V. Británie)
zahynul, nehoda (Hurricane I V7057 GZ-)
26.Kaňa (Kania) Jozef
stíhací pilot
W/O
des.
* 26.9.1914
Krupina (Slovensko)
Slovensko
29.Pošta Karel, DFC
stíhací pilot
F/Lt
plk.
* 29.9.1914
Plzeň (P)
† 8.1.1961
V. Británie
říjen
7.František Josef, DFM & Bar
stíhací pilot
Sgt
plk.
* 7.10.1914
Otaslavice u Prostějova (M)
† 8.10.1940
u Cuddington Way (V. Británie)
zahynul, nehoda (Hurricane I R4175 RF-R)
8.Šimandl Josef
navigátor ve výcviku
F/O
pplk.
* 8.10.1914
České Budějovice (C)
† 23.11.1943
Karibské moře
nezvěstný, nehoda (Mitchell FV952 FX)
9.Příhoda Josef, DFC
stíhací pilot
F/O
plk.
* 9.10.1914
Vlašim (S)
† 6.3.1943
Kanál La Manche u Brestu (Francie)
nezvěstný, sestřelen (Spitfire Vc BP862 RY-)
10.Schoř Karel
bombardovací pilot
F/Lt
plk.
* 10.10.1914
Moravské Bránice u Ivančic (B)
† 17.3.1986
Praha
11.Sigmund Bohumil V.
navigátor
F/Lt
plk.
* 11.10.1914
Hustopeče nad Bečvou u Hranic (M)
† 27.3.1952
u Beelsby (V. Británie)
letecká nehoda u RAF (Canberra WD984)
Špaček Ondřej
bombardovací pilot
F/O
plk.
* 11.10.1914
Lažánky u Tišnova (B)
† 26.1.1987
Zelený Adolf P., MBE
navigátor
F/Lt
plk.
* 11.10.1914
Rožná u Bystřice nad Pernštejnem (J)
† 25.1.2010
V. Británie
12.Čáp Karel
stíhací pilot
F/O
mjr.
* 12.10.1914
Čtyři Dvory (České Budějovice) (C)
† 13.2.2005
Hamilton (Nový Zéland)
Čtvrtlík Miroslav
palubní střelec
F/O
plk.
* 12.10.1914
Olomouc (M)
† 29.8.1943
u Beaulieu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ775 G)
13.Vávra Alois
navigátor
F/O
plk.
* 13.10.1914
Krmelín u Frýdku-Místku (T)
† 18.11.1943
Biskajský záliv
nezvěstný (Liberator BZ872 E)
15.Macenauer Antonín
stíhací pilot
F/Lt
plk.
* 15.10.1914
Šlapanice (B)
† 1.3.1984
16.Sukaný Vladimír
palubní radiotelegrafista / střelec
F/Sgt
pplk.
* 16.10.1914
Šanov u Luhačovic (Z)
† ?.?.1993
Londýn (V. Británie)
18.Červinka Miroslav
bombardovací pilot
F/Sgt
plk.
* 18.10.1914
Boreč u Mladé Boleslavi (S)
† 12.1.1943
Biskajský záliv
nezvěstný, sestřelen (Wellington DV799 KX-Z)
20.Doucha Jan
stíhací pilot
P/O
plk.
* 20.10.1914
Vídeň (Rakousko)
† 7.11.1942
Kanál La Manche u Predannacku (V. Británie)
zahynul (Spitfire Vc AR502 NN-D)
22.Binder František
palubní střelec
Sgt
pplk.
* 22.10.1914
Hojná Voda u Nových Hradů (C)
† 4.3.1942

zahynul (Wellington Z1147, KX-G)
23.Vaverka Bohumil
palubní radiotelegrafista
F/O
pplk.
* 23.10.1914
Milokošť (Veselí nad Moravou) (B)
† 5.10.1945
u Blackbushe (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator KG867 PP-N)
24.Ždímal Václav
navigátor
F/O
pplk.
* 24.10.1914
Sarajevo (Jugoslávie)
† 29.6.1944
u Roskilly Farm (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ754 J)
listopad
1.Hroch Bohumil
palubní radiotelegrafista / střelec
W/O
rtm
* 1.11.1914
Uničov (M)
?
Podstránecký (Grant) Josef
palubní střelec
F/Lt
plk.
* 1.11.1914
Praha - Smíchov (A)
† 28.6.1987
4.Stryk Karel
stíhací pilot
F/Sgt
pplk.
* 4.11.1914
Dubicko u Zábřehu (M)
† 18.7.1991
Brno
10.Fanta František
bombardovací pilot
F/Lt
plk.
* 10.11.1914
Chlum (Zbýšov) u Čáslavi (S)
† 13.10.1942
u Watery Lane (V. Británie)
zahynul, nehoda (Wellington Z8854 KX-V)
13.Plzák Stanislav
stíhací pilot
P/O
plk.
* 13.11.1914
Plzeň (P)
† 7.8.1941
Kanál La Manche
zahynul, sestřelen (Spitfire IIa P7771 QV-)
14.Ondrůj Vlastimil
navigátor ve výcviku
S/Ldr
plk.
* 14.11.1914
Bošovice Slavkova u Brna (B)
† 31.1.1969
Brno
16.Reimann (Radvan) Rudolf
navigátor
F/Lt
plk.
* 16.11.1914
Praha (A)
† 5.4.1981
17.Konštacký Vilém
navigátor
P/O
pplk.
* 17.11.1914
Čelechovice na Hané u Prostějova (M)
† 23.6.1941
u Nieuwe Niedrop (Nizozemsko)
zahynul, sestřelen (Wellington T2990 KX-T)
18.Roháček Rudolf
stíhací pilot
F/Lt
plk.
* 18.11.1914
Mariánské Hory (Ostrava) (T)
† 27.4.1942
u Axbridge (V. Británie)
zahynul, nehoda (Spitfire Vb AD553 DU-E)
22.Laška Jan
stíhací pilot
F/Lt
plk.
* 22.11.1914
Německý Brod (Havlíčkův Brod) (J)
† 26.4.1944
u zámku Rowlands (V. Británie)
zahynul, nehoda (Spitfire IXc MJ979 RY-O)
23.Barabáš Štěpán
palubní radiotelegrafista / střelec
F/Sgt
kpt.
* 23.11.1914
Slatinské Doly (Podkarpatská Rus)
† 18.12.2009
Melbourne (Austrálie)
Krézek Bohumír
navigátor
F/O
plk.
* 23.11.1914
Hrušovany u Brna (B)
† 29.9.2003
Praha
26.Valeš Václav
palubní střelec
Sgt
pplk.
* 26.11.1914
Mokré u Dobrušky (H)
† 20.7.1941
Waddenzee u Uithuizermeedenu (Nizozemsko)
zahynul, nezvěstný (Wellington R1371 KX-F)
prosinec
1.Hrbáček Hugo, DFC
stíhací pilot
S/Ldr
genmjr.
* 1.12.1914
Trident (Itálie)
† 5.10.1982
V. Británie
Stibor Karel
stíhací pilot
Sgt
plk.
* 1.12.1914
Měšetice (Sedlec-Prčice) u Sedlčan (S)
† 3.9.1940
u Saddlebow (V. Británie)
zahynul, nehoda (Hurricane L1833)
5.Maršálek Jan
palubní radiotelegrafista ve výcviku
LAC
mjr.
* 5.12.1914
Topolany (Olomouc) (M)
† 14.7.1941
Severní průliv u Portpatricku (Skotsko)
zahynul, nehoda (Battle N2060)
6.Malý Svatopluk
pilot ve výcviku
LAC
mjr.
* 6.12.1914
Křelov (Křelov-Břuchotín) u Olomouce (M)
† 8.7.1943
u Moose Jaw (Kanada)
zahynul, nehoda (Oxford AS229)
Pizúr Michal
palubní radiotelegrafista / střelec
F/Sgt
pplk.
* 6.12.1914
Snakov (Slovensko)
† 21.8.1943
Biskajský záliv
nezvěstný (Liberator BZ780 O)
Skirka Jindřich
stíhací pilot
F/Lt
plk.
* 6.12.1914
Litenčice u Kroměříže (Z)
† 2.7.1987
Bournemouth (V. Británie)
8.Klemens (Khon) František
navigátor
F/Sgt
pplk.
* 8.12.1914
Kdyně u Domažlic (P)
† ?.?.1989
9.Kašlík Viktor G.
stíhací pilot
S/Ldr
plk.
* 9.12.1914
Duchcov u Teplic (U)
† 15.4.1994
10.Gruden Josef
bombardovací pilot
F/O
ppor.
* 10.12.1914
Čelina (Borotice) u Dobříše (S)
† 30.4.1997
Edmonton (Kanada)
Stránský Josef, DFC
bombardovací pilot
S/Ldr
plk.
* 10.12.1914
Borová (Havlíčkova Borová) u Havlíčkova Brodu (J)
† 21.6.1944
u St. Valery en Caux (Francie)
zahynul (Mosquito NT182 YH-)
11.Truhlář Jan
stíhací pilot
W/O
plk.
* 11.12.1914
Stádlec u Tábora (C)
† 25.10.1973
Brno
12.Bláha Josef, AFM
stíhací pilot
F/Sgt
plk.
* 12.12.1914
Šelešovice u Kroměříže (Z)
† 15.1.1943
Kanál La Manche u Cap de la Hague (Francie)
nezvěstný, nehoda (Spitfire Vb EP449 RY-)
13.Vnouček Jindřich
navigátor
F/Lt
plk.
* 13.12.1914
Podmokly (Děčín) (U)
† 29.1.1997
17.Foretník Jaromír
navigátor
F/Lt
plk.
* 17.12.1914
Brumovice u Hustopečí (B)
† 3.8.2006
18.Hochmal Alois
stíhací pilot
S/Ldr
plk.
* 18.12.1914
Holovousy u Hořic (H)
† ?.?.2010
V. Británie
20.Stanovský Jan
palubní radiotelegrafista / střelec
Sgt
pplk.
* 20.12.1914
Klimkovice u Ostravy (T)
† 6.4.1942
u Bryn-Uchaf (V. Británie)
zahynul, nehoda (Wellington P9299 KX-A)
21.Kuhn Josef, DFM
bombardovací pilot
F/O
por.
* 21.12.1914
Bílá Třemešná u Dvora Králové nad Labem (H)
† 4.10.1945
u Bučovic
letecká nehoda (Siebel Si204)
24.Domanský Jan
palubní radiotelegrafista / střelec
Sgt
mjr.
* 24.12.1914
Hýsly u Kyjova (B)
† 24.4.1943
Solwayský záliv (V. Británie)
nezvěstný, nehoda (Wellington HE496 32)
28.Zapletal Milan F.
navigátor
F/Lt
plk.
* 28.12.1914
Olomouc (M)
† 24.12.1983
Brno
30.Dušek Petr F.
navigátor
F/Lt
plk.
* 30.12.1914
Bošovice u Slavkova u Brna (B)
† 22.10.1991
V. Británie


V roce 2018 a 2019 je uváděn i přehled 75. výročí úmrtí čs. letců jako připomínka těch, kteří v řadách RAF zahynuli během roku 1943, resp. 1944.V roce 2020 potom 75. i 80. výročí úmrtí pro připomínku čs. letců padlých v letech 1940 a 1945.

80. výročí úmrtí čs. letců, kteří za války sloužili v Royal Air Force

Uvedeni jsou stíhací a bombardovací piloti, členové osádek i letci ve výcviku, kteří zahynuli během roku 1944.

 
 
Značky obsahují monogramy pilotů se 75. výročím úmrtí. Po najetí kurzorem se zobrazí jméno lokality i pilota, kliknutí ukáže detailnější info-blok.

U stíhačů je uveden odkaz na osobní profil do sekce Stíhači v RAF, který obsahuje foto, údaje o službě, životopis, odkazy na články a knihy a další info.

Měsíc: leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec.
příjmení, jménoRAF/čs.
hodnost
datum
narození
místo narozenídatum
úmrtí
místo úmrtí
leden
únor
březen
13.Beck Herbert
palubní radiotelegrafista
F/Sgt
mjr.
* 28.2.1923
Vídeň (Rakousko)
† 13.3.1944
Biskajský záliv
nezvěstný (Liberator BZ995/G J)
Hecl František
palubní technik
F/Sgt
pplk.
* 27.8.1914
Dolní Studénky u Šumperku (M)
† 13.3.1944
Biskajský záliv
nezvěstný (Liberator BZ995/G J)
Kadlec Ladislav
palubní střelec
W/O
pplk.
* 14.4.1917
Brankovice u Bučovic (B)
† 13.3.1944
Biskajský záliv
nezvěstný (Liberator BZ995/G J)
Kubín (Kohn) Pavel, Ing.
navigátor
F/O
pplk.
* 16.6.1913
Žamberk (E)
† 13.3.1944
Biskajský záliv
nezvěstný (Liberator BZ995/G J)
Lojka Oskar
bombardovací pilot
Sgt
plk.
* 10.12.1916
Přišimasy u Českého Brodu (S)
† 13.3.1944
Biskajský záliv
nezvěstný (Liberator BZ995/G J)
Timko Ján
palubní radiotelegrafista
P/O
pplk.
* 30.12.1918
Poproč (Slovensko)
† 13.3.1944
Biskajský záliv
nezvěstný (Liberator BZ995/G J)
Uvízl Alois
palubní radiotelegrafista / střelec
F/Lt
pplk.
* 14.2.1916
Olomouc (M)
† 13.3.1944
Biskajský záliv
nezvěstný (Liberator BZ995/G J)
Žanta Otakar
bombardovací pilot
P/O
plk.
* 20.3.1915
Stanový (Zlatá Olešnice) u Tanvaldu (L)
† 13.3.1944
Biskajský záliv
nezvěstný (Liberator BZ995/G J)
31.Valenta Arnošt
palubní radiotelegrafista
F/Lt
plk.
* 25.10.1912
Svébohov u Zábřehu (M)
† 31.3.1944
u křižovatky Berlín-Vratislav, Zaháň-Zhořelec
zavražděn gestapem po útěku ze Stalag Luft III
duben
19.Mrtvý Arnošt
stíhací pilot
W/O
plk.
* 12.1.1916
Hrdibořice u Prostějova (M)
† 19.4.1944
u Herentals (Belgie)
zahynul, sestřelen (Spitfire IXc MJ558 RY-)
26.Fanta František
stíhací pilot
F/Sgt
pplk.
* 11.12.1919
Kamení (Pěnčín) u Liberce (L)
† 26.4.1944
u Rowlandu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Spitfire IXc MK344 RY-V)
Laška Jan
stíhací pilot
F/Lt
plk.
* 22.11.1914
Německý Brod (Havlíčkův Brod) (J)
† 26.4.1944
u zámku Rowlands (V. Británie)
zahynul, nehoda (Spitfire IXc MJ979 RY-O)
Lysický Vojtěch
stíhací pilot
P/O
plk.
* 8.9.1915
Olomouc (M)
† 26.4.1944
Appledram (V. Británie)
zahynul, nehoda (Spitfire IXc MK150 NN-J)
květen
5.Ziegler (Zetland) Jindřich O. (Henry O.)
navigátor
F/O
pplk.
* 11.3.1903
Praha (A)
† 5.5.1944
Budapešť (Maďarsko)
zahynul, sestřelen (Wellington JA512 EP-E)
15.Prvonič Antonín
stíhací pilot
W/O
plk.
* 5.5.1915
Záhorská Bystrica (Slovensko)
† 15.5.1944
Manston (V. Británie)
zahynul, nehoda (Spitfire IXc MK608 DU-D)
21.Meier Augustin
stíhací pilot
F/Sgt
pplk.
* 9.5.1914
Žďár nad Metují u Náchoda (H)
† 21.5.1944
Kanál La Manche
zahynul, nezvěstný (Spitfire IXc MK116 NN-O)
červen
7.Moravec Miroslav
stíhací pilot
F/Sgt
plk.
* 3.9.1918
Praha (A)
† 7.6.1944
u Appledramu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Spitfire IXc MJ906 NN-M)
11.Nosek Vilém
stíhací pilot
F/Sgt
plk.
* 30.1.1916
Líně u Nýřan (P)
† 11.6.1944
u Washingu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Spitfire IXc MJ840 DU-L)
20.Kotiba František
stíhací pilot
W/O
plk.
* 19.4.1912
Valpovo (Jugoslávie)
† 20.6.1944
u Spring Farm (V. Británie)
zahynul, nehoda (Beaufighter X7705)
21.Bouda František
navigátor
F/O
pplk.
* 6.4.1916
Vídeň (Rakousko)
† 21.6.1944
u St. Valery en Caux (Francie)
zahynul (Mosquito NT182 YH-)
Stránský Josef, DFC
bombardovací pilot
S/Ldr
plk.
* 10.12.1914
Borová (Havlíčkova Borová) u Havlíčkova Brodu (J)
† 21.6.1944
u St. Valery en Caux (Francie)
zahynul (Mosquito NT182 YH-)
28.Bauer Jiří
stíhací pilot
Sgt
mjr.
* 3.11.1923
Trutnov (H)
† 28.6.1944
Cean (Francie)
zahynul, sestřelen (Spitfire IXe NH570 NN-)
29.Jiroutek Josef
bombardovací pilot
F/Sgt
plk.
* 19.2.1915
Moravany u Pardubic (E)
† 29.6.1944
u Roskilly Farm (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ754 J)
Kubát Josef
palubní radiotelegrafista / střelec
Sgt
pplk.
* 11.3.1923
Kohoutov (Ždírec nad Doubravou) u Chotěboře (J)
† 29.6.1944
u Roskilly Farm (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ754 J)
Kuklínek Emil
palubní technik
Sgt
pplk.
* 31.5.1904
Brno (B)
† 29.6.1944
u Roskilly Farm (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ754 J)
Naxera František
bombardovací pilot
F/O
plk.
* 15.1.1916
Praha (A)
† 29.6.1944
Predannack (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ754 J)
Staňo Walter
palubní radiotelegrafista
Sgt
mjr.
* 28.7.1924
Nové Mesto nad Váhom (Slovensko)
† 29.6.1944
u Roskilly Farm (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ754 J)
Štěpánek Miloslav
palubní radiotelegrafista
F/Sgt
pplk.
* 8.2.1920
Brno (B)
† 29.6.1944
Predannack (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ754 J)
Ždímal Václav
navigátor
F/O
pplk.
* 24.10.1914
Sarajevo (Jugoslávie)
† 29.6.1944
u Roskilly Farm (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ754 J)
Žilák Ladislav
palubní radiotelegrafista
F/Sgt
mjr.
* 30.8.1921
Poltár u Lučence (Slovensko)
† 29.6.1944
u Roskilly Farm (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ754 J)
červenec
10.Kalášek Jaroslav
palubní radiotelegrafista / střelec
Sgt
mjr.
* 29.1.1918
Bynina (Valašské Meziříčí) (Z)
† 10.7.1944
u Ardoch-Alness (V. Británie)
zahynul, nehoda (Anson NK477)
13.Čapek Václav, Ing.
palubní radiotelegrafista / střelec
Sgt
mjr.
* 28.12.1915
Pamětice (Drhovle) u Písku (C)
† 13.7.1944
u Marlborough Village (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ717 L)
Dřevěný Pavel
palubní střelec
Sgt
mjr.
* 8.2.1916
Dolní Bojanovice u Hodonína (B)
† 13.7.1944
u Marlborough Village (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ717 L)
Filip Ján
palubní radiotelegrafista / střelec
Sgt
mjr.
* 18.7.1918
Lučatín (Slovensko)
† 13.7.1944
u Marlborough Village (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ717 L)
Hornung Jan
navigátor
F/Sgt
pplk.
* 8.10.1919
Moravská Ostrava (Ostrava) (T)
† 13.7.1944
u Marlborough Village (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ717 L)
Košek Ludvík
bombardovací pilot
W/O
plk.
* 10.12.1916
Turnov (L)
† 13.7.1944
u Marlborough Village (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ717 L)
Maňásek Miloslav B.
palubní technik
Sgt
mjr.
* 1.11.1922
Slavonský Kobaš (Jugoslávie)
† 13.7.1944
u Marlborough Village (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ717 L)
Němeček Rudolf
palubní radiotelegrafista
W/O
pplk.
* 13.2.1921
Kyselovice u Kroměříže (Z)
† 13.7.1944
u Marlborough Village (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ717 L)
Novotný Karel
bombardovací pilot
F/O
pplk.
* 4.11.1919
Hrbov (Velké Meziříčí) (J)
† 13.7.1944
u Marlborough Village (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ717 L)
Tarantík Václav
palubní radiotelegrafista
W/O
pplk.
* 27.4.1911
Hrdlořezy u Mladé Boleslavi (S)
† 13.7.1944
u Marlborough Village (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ717 L)
srpen
11.Elbogen Arnošt
stíhací pilot
F/Sgt
pplk.
* 8.2.1920
Praha (A)
† 11.8.1944
u Buurmalsenu (Nizozemsko)
zahynul (Spitfire Vb AR441 NN-)
16.Revilliod Leonard
bombardovací pilot
F/O
-
* 26.7.1922
Montreux (Švýcarsko)
† 16.8.1944
u Tiree (V. Británie)
zahynul, nehoda (Halifax LL296 S)
25.Ruprecht Václav
stíhací pilot
P/O
plk.
* 30.9.1917
Hulín u Kroměříže (Z)
† 25.8.1944
Severní moře
zahynul, nezvěstný (Spitfire IXc ML245 DU-R)
31.Řehoř František
stíhací pilot
F/Sgt
pplk.
* 12.4.1920
Praha (A)
† 31.8.1944
Kanál La Manche u North Forelandu (V. Británie)
nezvěstný, nehoda (Spitfire IXc EN127 NN-)
září
3.Škach Antonín
stíhací pilot
P/O
plk.
* 1.12.1916
Kročehlavy (Kladno) (S)
† 3.9.1944
u Braintree (V. Británie)
zahynul, nehoda (Spitfire IXc MJ311 NN-W)
20.Vaculík František
stíhací pilot
F/Sgt
plk.
* 5.5.1918
Buchlovice u Uherského Hradiště (Z)
† 20.9.1944
u Pravence (Slovensko)
zahynul, sestřelen (Lavočkin La5FN 151)
26.Zákravský Jindřich
stíhací pilot
W/O
plk.
* 20.2.1915
Jaroměř (H)
† 26.9.1944
Kanál La Manche u Nab Tower (V. Británie)
zahynul, nehoda (Hurricane IIc LF756 U4-X)
říjen
3.Hala Jaroslav
bombardovací pilot
P/O
plk.
* 26.5.1914
Vizovice (Z)
† 3.10.1944
Severní moře
zahynul, nezvěstný (Liberator FL937 PP-K)
Jaroš Štěpán
palubní radiotelegrafista
W/O
pplk.
* 10.1.1919
Olešná u Čadce (Slovensko)
† 3.10.1944
Severní moře
zahynul, nezvěstný (Liberator FL937 PP-K)
Katz Karel
palubní radiotelegrafista
F/Sgt
pplk.
* 25.2.1920
Bratislava (Slovensko)
† 3.10.1944
Severní moře
zahynul, nezvěstný (Liberator FL937 PP-K)
Koranda František
navigátor
F/O
pplk.
* 17.9.1913
Praha (A)
† 3.10.1944
Severní moře
zahynul, nezvěstný (Liberator FL937 PP-K)
Kubina Michal
palubní radiotelegrafista
F/Sgt
pplk.
* 1.6.1919
Odorín u Spišské Nové Vsi (Slovensko)
† 3.10.1944
Severní moře
zahynul, nezvěstný (Liberator FL937 PP-K)
Remenár Jozef
palubní střelec
F/Sgt
pplk.
* 24.3.1911
Radošovce u Trnavy (Slovensko)
† 3.10.1944
Severní moře
zahynul, nezvěstný (Liberator FL937 PP-K)
Sklář Bedřich
palubní technik
Sgt
pplk.
* 4.12.1919
Bratislava (Slovensko)
† 3.10.1944
Severní moře
zahynul, nezvěstný (Liberator FL937 PP-K)
Štoček Alois
bombardovací pilot
F/Sgt
plk.
* 12.10.1917
Praha (A)
† 3.10.1944
Severní moře
zahynul, nezvěstný (Liberator FL937 PP-K)
Veitl František
palubní střelec
F/Sgt
pplk.
* 26.8.1903
Praha - Michle (A)
† 3.10.1944
Severní moře
zahynul, nezvěstný (Liberator FL937 PP-K)
7.Mráz Bohuslav
stíhací pilot
F/Sgt
plk.
* 10.12.1920
Bořetín u Pelhřimova (J)
† 7.10.1944
u Krahule (Slovensko)
zahynul, sestřelen (Lavočkin La5FN 74)
13.Kepák Vladimír
palubní radiotelegrafista
W/O
pplk.
* 10.6.1914
Brno - Královo Pole (B)
† 13.10.1944
Severní moře
zahynul, nezvěstný (Mosquito DZ302/G EW-E)
15.Motyčka Tomáš
stíhací pilot
F/O
plk.
* 8.7.1915
Nedakonice u Uherského Hradiště (Z)
† 15.10.1944
u Diviak (Slovensko)
zahynul, sestřelen (Lavočkin La5FN 20)
16.Mžourek Alois
bombardovací pilot
F/O
plk.
* 12.4.1915
Hospozín u Slaného (S)
† 16.10.1944
u Horley (V. Británie)
zahynul, nehoda (Mosquito NV531)
29.Barvíř Rudolf
palubní radiotelegrafista / střelec
Sgt
mjr.
* 15.8.1911
Hranice u Přerova (M)
† 29.10.1944
u Helmsdale (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ720 G)
Černý Václav
palubní radiotelegrafista / střelec
F/Sgt
pplk.
* 23.8.1915
Sobůlky u Kyjova (B)
† 29.10.1944
u Helmsdale (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ720 G)
Košťál Josef
palubní radiotelegrafista / střelec
Sgt
pplk.
* 9.1.1914
Znojmo (B)
† 29.10.1944
u Helmsdale (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ720 G)
Politzer František
navigátor
F/O
pplk.
* 22.2.1912
Halenkov u Vsetína (Z)
† 29.10.1944
u Helmsdale (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ720 G)
Štětka Štěpán M.
palubní technik
Sgt
pplk.
* 23.5.1920
Prušánky (B)
† 29.10.1944
u Helmsdale (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator BZ720 G)
listopad
9.Borovec Rudolf
stíhací pilot
F/Lt
plk.
* 5.2.1915
Pardubice (E)
† 9.11.1944
u Liptovské Lupči (Slovensko)
zahynul jako partyzán při přestřelce
28.Smik Otto, DFC
stíhací pilot
S/Ldr
genmjr.
* 20.1.1922
Boržomi (Gruzie)
† 28.11.1944
u Zwolle (Nizozemsko)
zahynul, sestřelen (Spitfire XVIe RR227 9N-R)
30.Šofranko Július
pilot
Sgt
pplk.
* 12.8.1919
Štiavnik u Žiliny (Slovensko)
† 30.11.1944
u Buxtonu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Harvard FT442 DF)
prosinec
3.Zeman Boris
pilot
Sgt
mjr.
* 16.10.1918
Slavuka (Volyň)
† 3.12.1944
u Haltwhistle (V. Británie)
zahynul, nehoda (Spitfire Vc EP518)
4.Benedikt František
palubní radiotelegrafista
F/Sgt
pplk.
* 5.12.1921
Ostrava (T)
† 4.12.1944
u Tainu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator FL981 PP-O)
Havránek František
palubní radiotelegrafista
F/Sgt
pplk.
* 18.2.1918
Rozářín (Moutnice) u Židlochovic (B)
† 4.12.1944
u Tainu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator FL981, PP-O)
Hnilička Waltr
palubní radiotelegrafista
Sgt
mjr.
* 24.3.1924
Čelákovice u Brandýsa nad Labem (S)
† 4.12.1944
u Tainu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator FL981 PP-O)
Kulhavý Jaroslav
palubní technik
Sgt
pplk.
* 17.8.1919
Mladá Boleslav (S)
† 4.12.1944
u Tainu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator FL981 PP-O)
Petrášek Štěpán
bombardovací pilot
W/O
plk.
* 18.4.1917
Velenice u Poděbrad (S)
† 4.12.1944
u Tainu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator FL981 PP-O)
Šebestík Josef
bombardovací pilot
F/Sgt
plk.
* 16.5.1916
Hrádek na Vlárské Dráze (Slavičín) (Z)
† 4.12.1944
u Tainu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator FL981 PP-O)
Zbroj Eduard
navigátor
F/O
pplk.
* 15.3.1912
Dvůr Králové nad Labem (H)
† 4.12.1944
u Tainu (V. Británie)
zahynul, nehoda (Liberator FL981 PP-O)
8.Vanko Anton (Antonín)
stíhací pilot
Sgt
pplk.
* 10.1.1918
Lednické Rovné (Slovensko)
† 8.12.1944
Bradwell Bay (V. Británie)
zahynul, nehoda (Spitfire IXc MH527 DU-Z)
23.Kauer Jaroslav
stíhací pilot
F/Sgt
plk.
* 8.3.1919
Dlouhomilov u Šumperku (M)
† 23.12.1944
Saint Omer (Francie)
zemřel po nehodě (Spifire IXc MH878 NN-F)
31.Donda Zdeněk
stíhací pilot
F/Lt
plk.
* 15.8.1921
Rakovník (S)
† 31.12.1944
Sevel-Seget (Belgie)
zemřel po nehodě (Spifire IXc MH354 DU-J)

Čest jejich památce!


Články doplněné o portrétní fotky letců jsou zveřejněny na webu přátel - fcafa.com: 2013, 2014, 2015, 2016, 2017.

Zdroj:
Seznam příslušníků československého letectva v RAF (1940-1945): www.acr.army.cz
Další weby a knihy...

 
Informace a materiály z tohoto webu lze využít pro připomínání památky našich letců a další pozitivní záměry v souladu s idejemi spolku.
Pokud by šlo o převzetí dat, publikování jinde, komerční oblast a podobně, považujeme za fér nás nejprve kontaktovat. Vynasnažíme se být ku pomoci.

 

Vyhledávání

Info a odkazy

Muzeum RAF Police
Pravidelné články o čs. letcích:
Free Czechoslovak Air Force
Památníky čs. letcům RAF
Pozvánky (komplet: Aktuality)
1. června, 9:00 - 17:00 (sobota) - 29. září (neděle)
Muzeum RAF s expozicí věnovanou čs. letcům - Zámek Police u Jemnice (web)
10. srpna, 13:00-18:00 (sobota)
Den otevřených dveří - Letecké Muzeum Točná (web)
Kalendář (komplet: Aktuality)
15. července
Václav R. Bozděch (112) - plk., F/Lt RAF (palubní radiotelegrafista / střelec)
* 15.7.1912 Soběkury u Přeštic
† 27.2.1980 Devon (V. Británie)
Jindřich Breitcetl, DFC (111) - genmjr., W/Cdr RAF (bombardovací pilot)
* 15.7.1913 Brno - Líšeň
† 21.8.1943 Biskajský záliv
Karel P. Sláma (110) - plk., F/Lt RAF (stíhací pilot)
* 15.7.1914 Praha
† 10.3.1998
Novinky (komplet: Aktuality)
5. května
  Čs letci - Letci z okolí - nová sekce umožňující zobrazit v mapě letce narozené v okolí zvolené lokality a vypsat jejich údaje v tabulce. Využít se dá i aktuální GPS pozice třeba telefonu.
Prosby
Kdyby se náhodou našel nějaký dobromyslný podporovatel naší činnosti... Budeme rádi :o)
Weby přátel a další odkazy
Daniel Švec, Letecké muzeum Točná.
KVH Sky Riders, KVH "Pětačtyřicítka" Brno, KHL Jindřichův Hradec, Classic Trainers, KX-B, Čs. letci, 21. zTL Čáslav, 22. zVrL Náměšť n. O., Spolek pro voj. pietní místa, Pterodactyl Flight, ...
Flying Revue, Shop 211 SQN, VálečníPtáci.Cz, Air-Shop.cz, Krtmítko pro duši, ...
(více: Odkazy)