články
100 let od narození stíhacího esa z Vysočiny, Jana Klána
Zdá se to už velmi dávno, ale v srdcích ctitelů našich válečných letců zůstává jeho jméno stále...
Portrét od 312. perutě (základna Speke, podzim 1940) |
Jan Klán přišel na svět 22. ledna 1911 v Německém, nyní Havlíčkově,
Brodě. Po maturitě na gymnáziu nastoupil v roce 1930 na vojnu. Absolvoval
prostějovskou Školu pro důstojníky a Vojenskou akademii v Hranicích. Získal
tak hodnost poručíka letectva a sloužil jako stíhací pilot na letounech Avia
B-534. Až do okupace velel Četnické letecké hlídce v Českých Budějovicích.
Obsazenou vlast opustil v květnu 1939 a přes Polsko se dostal do Francie. Po přeškolení byl již v prosinci poslán na frontu k jednotce GC II/5 vyzbrojené dobrými americkými stíhačkami Curtiss Hawk H-75C1. První vítězství zaznamenal již 23. května 1940, kdy poslal k zemi německý Messerschmitt Bf 109E. Byl to úplně první sestřel tohoto výkonného typu dosažený čs. letci. Během francouzské kampaně nalétal celkem 55,30 operačních hodin a status esa si vydobyl za 5 letounů Luftwaffe zničených jistě a další 3 pravděpodobně. Z poražené Francie následovala evakuace do severní Afriky a odtud cesta do Anglie. 17. srpna byl přijat do Royal Air Force a zařazen k 312. čs. stíhací peruti, s níž se zúčastnil bitvy o Británii. V listopadu mu bylo svěřeno vedení letky a v následujícím květnu velení celé jednotky. Brzy však musel kvůli nemoci létání opustit a přešel na velitelství 11. Skupiny Fighter Command. Na vlastní žádost si ale nechal v červenci 1942 snížit hodnost, aby se mohl vrátit k bojové činnosti. Působil pak u nočních stíhacích perutí č. 605 a 68, v jejímž stavu byla řada čechoslováků. Po roce byl přeřazen do funkce referenta letectva na MNO v Londýně. Přihlásil se do Fajtlovy skupiny a v únoru 1944 s ní odjel do SSSR. Bojoval následně ve Slovenském národním povstání. Jako zástupce velitele 1. čs. smíšené letecké divize se zúčastnil závěrečných bojů na severní Moravě a ve Slezsku. V osvobozeném Československu dále sloužil v armádě, ale po únorovém převratu jej potkal osud většiny západních letců - byl degradován a propuštěn. V únoru odešel před komunistickou zvůlí i s rodinou do exilu. Usadil se v USA a jako John Kent pracoval pro firmu Piper. Jeho dny se naplnily v arizonském Tusconu 10. prosince 1986. V roce 1991 byl povýšen na plukovníka in memoriam. |
Foto:
Archiv Sdružení čs. zahraničních letců 1939-45 - laskavě poskytnuto panem Zdeňkem Hurtem. Díky!
Zdroje:
Jiří Rajlich: Esa na obloze.
Válka.cz: www.valka.cz/clanek_10506.html.
Spolek pro vojenská pietní místa: www.vets.estranky.cz/clanky/galerie-hrdinu/podplukovnik-jan-klan.html
Publikováno:
Jihlavské listy (21. ledna): www.jihlavske-listy.cz.
Informace a materiály z tohoto webu lze využít pro připomínání památky našich letců a další pozitivní záměry v souladu s idejemi spolku.
Pokud by šlo o převzetí dat, publikování jinde, komerční oblast a podobně, považujeme za fér nás nejprve kontaktovat. Vynasnažíme se být ku pomoci.