články
Jedná se o dokument, který zásadně negativně promluvil do naší národní historie... Stručný komentář jsme vyslovili dole.
Mnichovská dohoda
Německo, Spojené království, Francie a Itálie se shodly se zřetelem k dohodě, jíž bylo v podstatě dosaženo o odstoupení sudetoněmeckého sdružení, na těchto podmínkách a způsobech tohoto odstoupení a na opatřeních, jež třeba proto učinit, a prohlašují, že podle této dohody je každý jednotlivě odpověden za kroky, které je třeba učinit, aby bylo zajištěno její provedení.
Výše uvedený mezinárodní výbor bez odkladu vymezí zbývající území převážně německého charakteru a německé oddíly je obsadí do 10. října.
Mnichov 29. září 1938
E. Daladier
B. Mussolini
N. Chamberlain
Dodatek k dohodě
Vláda jeho Veličenstva ve Spojeném království a francouzská vláda se připojily
k této dohodě s tím, že stojí za návrhem obsaženým v § 6 anglo-francouzských
návrhů z 19. září, týkajícím se mezinárodní záruky nových hranic
československého státu proti nevyprovokovanému útoku. Jakmile bude upravena
otázka polských a maďarských menšin v Československu, dají Německo a Itálie
Československu záruku ze své strany.
Mnichov 29. září 1938
E. Daladier
B. Mussolini
N. Chamberlain
Doplňující prohlášení
Čtyři přítomné hlavy vlád se shodují v tom, že mezinárodní výbor předvídaný
dnešní dohodou bude složen ze státního sekretáře německého ministerstva
zahraničních věcí, z anglického, francouzského a italského velvyslance,
akreditovaných v Berlíně, a z jednoho zástupce, jmenovaného československou
vládou.
Mnichov 29. září 1938
E. Daladier
B. Mussolini
N. Chamberlain
Doplňující prohlášení
Všechny otázky vyplývající z postoupení území podléhají příslušnosti
mezinárodního výboru.
Mnichov 29. září 1938
E. Daladier
B. Mussolini
N. Chamberlain
Doplňující prohlášení
Hlavy vlád čtyř mocností prohlašují, že nebude-li do tří měsíců problém
polských a maďarských menšin v Československu vyřešen mezi zainteresovanými
vládami cestou dohody, stane se tento problém předmětem dalšího jednání hlav
vlád čtyř mocností, které jsou zde přítomny.
Mnichov 29. září 1938
E. Daladier
B. Mussolini
N. Chamberlain
Zdroje:
Německý imperialismus proti ČSR, 1918-1939; Praha, 1962, str. 343-345
Zdeněk Veselý: Dějiny českého státu v dokumentech; Praha, 1994, str. 361-362
Komentář Czech Spitfire Clubu
Mnichovská dohoda byla na jedné straně pokusem západních politiků metodou usmiřování vyhovět Hitlerovi a za každou cenu zabránit válce, na straně druhé byla zásadním porušením dohod, které mělo tehdejší Československo s Francií a Velkou Británií. Churchill prohlásil o politicích velice trefně: "Měli možnost volit mezi válkou a hanbou, zvolili hanbu a budou mít válku." Svou roli zde sehrály i snahy o omezení případného vlivu komunistického Ruska v Evropě. Ze situace, na jejímž počátku byly některé diskutabilní výsledky Versailleské smlouvy vůči Německu, ještě ne zcela odeznělá krize i obava z toho, aby Evropu nezachvátila sociální revoluce, vyplynula jedna z největších zrad v historii. Jedny demokratické země předhodily bez sebemenších skrupulí jinou demokratickou zemi agresorovi. Zcela proti všem principům mezinárodního práva nebyli zástupci naší země ani přizváni.
Stejně jako tenkrát, tak i dnes je nutno jednoznačně odmítnout názory o pronásledování a o znevýhodňování německé menšiny v Československu jako o důvodech pro Mnichov. Ústupky menšinám byly často až přehnané a radikalizace německé menšiny byla způsobena až fašistickou a nacistickou ideologií.
Dodnes se diskutuje o otázce naší reakce na situaci, která vyústila v Mnichov. Dvě úspěšné mobilizace a naděje na několika týdenní až několika měsíční odpor s celkem dobře připravenou armádou ukazuje, že jsme se měli bránit. Nešlo ale bohužel jen o vojenskou stránku věci - stačí se podívat na odpor Belgie, Holandska a dalších, kteří měli proti nám výrazně slabší armády a přesto se bránily. Moc často se ale dnes nehovoří o další důležité skutečnosti. Znění dohody a také další okolnosti kolem jejího přijetí, byly totiž dvojnásobnou ránou pod pás. Nejen, že by nám Francie a Velká Británie vojensky nepomohly (ač k tomu byly smluvně zavázány) ale naše případná obrana mohla vést k označení Československa (v mnichovském kontextu) jako viníka válečného konfliktu. A právě to mohlo být tím rozhodujícím faktorem, proč Beneš couvl. Dlužno podotknout, že Háchovo selhání v Berlíně v březnu 1939 již jen odpovídalo situaci vnitřního rozkladu státu po Benešově abdikaci a odchodu do exilu. Hácha byl starý nerozhodný a nemocný právník a ne razantní politik nebo voják Churchillova formátu. Tak se stalo, že jsme si nezachovali ani tu špetku cti... Nacistům padlo do rukou nejen celé hospodářství, ale zejména neporušená vojenská výzbroj a výstroj. Aspoň tu jsme mohli zničit...
Mnichovská dohoda byla odporným příkladem zrady a diktátu a jejím strůjcům přinesla nakonec hořkou daň.
Informace a materiály z tohoto webu lze využít pro připomínání památky našich letců a další pozitivní záměry v souladu s idejemi spolku.
Pokud by šlo o převzetí dat, publikování jinde, komerční oblast a podobně, považujeme za fér nás nejprve kontaktovat. Vynasnažíme se být ku pomoci.