Cesti_RAFaci_-_logo_120x160.png, 30kB
Email:
cestirafaci@seznam.cz
Telefon:
+420 776594885
Adresa:
Čeští RAFáci
Puklice 52
58831 Puklice (u Jihlavy)
Czech Republic
      ČEŠTÍ  RAFÁCI   -   CZECH  RAF  CREW      
facebook.gif, 1,3kB jazyk_cesky.png, 637B jazyk_anglicky.png, 826B

 


Toto je stará verze sekce Články, nová verze (dosažitelná standardně přes menu vlevo) obsahuje i původní starší texty včetně tohoto.

články

95. výročí narození válečného letce Josefa Dygrýna

Byť se toto stíhací eso narodilo 6. března 1918 v Praze, jeho sepjetí s Vysočinou je velmi blízké. V mládí strávil řadu let u své tety v Hněvkovicích u Humpolce a za války používal krycí jméno Ligotický podle nedaleké vesnice Lhotice.

dygryn_josef.jpg, 6,2kB
clanky__95-vyroci-narozeni-josefa-dygryna_-_dygryn.jpg, 7,7kB
Jako vyučený zámečník se přihlásil do armády a absolvoval letecký výcvik v Prostějově. Tam ho také zastihla okupace. Vlast obsazenou nacistickým Německem opustil s touhou po návratu svobody. Přes Polsko a Francii se dostal do Velké Británie, kde vstoupil do Royal Air Force. Po přeškolení na stroje Hawker Hurricane nastoupil 14. října 1940 do služby – nejprve k 85. a pak k 1. stíhací peruti. Zapojil se do klíčové bitvy o Anglii. Dvě havárie při přistání ale zapříčinily odchod na dvoutýdenní doškolení. Jak potvrdil již následující rok, trénink znatelně zlepšil pilotovu zručnost.
Noční nálety Luftwaffe devastovaly města a peruť tak vedle denního létání začala operovat i za tmy. Noc 10. na 11. května byla naplněna urputným bojem nad Londýnem. Dygrýn-Ligotický zničil během tří letů tři bombardéry. Do konce června sestřelil další dva nepřátele jistě, jednoho ve spolupráci a jednoho poškodil. Coby nejúspěšnější čs. stíhač roku 1941 obdržel Záslužnou leteckou medaili - DFM, ocenění udělované poddůstojníkům za vynikající bojovou činnost.
V dubnu 1942 zahájila 1. peruť umístěná v jihoanglickém Tangmere extrémně nebezpečné noční přepadové akce spočívající v individuálních letech nad okupovanou Francií a vyhledávání bombardérů v okolí jejich letišť. Proslavil se zejména Karel Kuttelwascher pocházející ze Svatého Kříže u Havlíčkova Brodu, který si zkušeného Dygrýna vyžádal do své letky. Za úplňku 4. června v 1:05 odstartoval na svém černém Hurricanu k hlídce na jihovýchod, do prostoru Evreux-Fauville... zůstal však nezvěstný, pravděpodobně padl za oběť protiletadlové obrany u přístavu Le Havre. Moře po třech měsících vydalo tělo, jehož identifikace byla učiněna až podle osobní zbraně, kterou si Josef Dygrýn vyzdobil gravírovaným reliéfem.
Nositel četných československým i britských vyznamenání byl v roce 1991 povýšen na plukovníka in memoriam. V Humpolci jej připomíná pamětní deska umístěná na budově radnice. Kéž je jeho charakter a láska k vlasti inspirací i pro současné generace. Čest památce hrdiny!
Joe

Publikováno:
MF DNES - příloha Vysočina (11. března): www.mafra.cz. Původní text byl trochu upraven.
iDNES: www.jihlava.idnes.cz.

Foto:
Spodní portrét - Jaroslav 'Hugo' Popelka. Díky!

Čs letci - Stíhači v RAF - Josef Dygrýn (Ligotický), DFM ... operační nasazení, odkazy na informace a životopisy.

 
Informace a materiály z tohoto webu lze využít pro připomínání památky našich letců a další pozitivní záměry v souladu s idejemi spolku.
Pokud by šlo o převzetí dat, publikování jinde, komerční oblast a podobně, považujeme za fér nás nejprve kontaktovat. Vynasnažíme se být ku pomoci.

 

Vyhledávání

Info a odkazy

Muzeum RAF Police
Pravidelné články o čs. letcích:
Free Czechoslovak Air Force
Památníky čs. letcům RAF
Pozvánky (komplet: Aktuality)
1. června, 9:00 - 17:00 (sobota) - 29. září (neděle)
Muzeum RAF s expozicí věnovanou čs. letcům - Zámek Police u Jemnice (web)
10. srpna, 13:00-18:00 (sobota)
Den otevřených dveří - Letecké Muzeum Točná (web)
Kalendář (komplet: Aktuality)
15. července
Václav R. Bozděch (112) - plk., F/Lt RAF (palubní radiotelegrafista / střelec)
* 15.7.1912 Soběkury u Přeštic
† 27.2.1980 Devon (V. Británie)
Jindřich Breitcetl, DFC (111) - genmjr., W/Cdr RAF (bombardovací pilot)
* 15.7.1913 Brno - Líšeň
† 21.8.1943 Biskajský záliv
Karel P. Sláma (110) - plk., F/Lt RAF (stíhací pilot)
* 15.7.1914 Praha
† 10.3.1998
Novinky (komplet: Aktuality)
5. května
  Čs letci - Letci z okolí - nová sekce umožňující zobrazit v mapě letce narozené v okolí zvolené lokality a vypsat jejich údaje v tabulce. Využít se dá i aktuální GPS pozice třeba telefonu.
Prosby
Kdyby se náhodou našel nějaký dobromyslný podporovatel naší činnosti... Budeme rádi :o)
Weby přátel a další odkazy
Daniel Švec, Letecké muzeum Točná.
KVH Sky Riders, KVH "Pětačtyřicítka" Brno, KHL Jindřichův Hradec, Classic Trainers, KX-B, Čs. letci, 21. zTL Čáslav, 22. zVrL Náměšť n. O., Spolek pro voj. pietní místa, Pterodactyl Flight, ...
Flying Revue, Shop 211 SQN, VálečníPtáci.Cz, Air-Shop.cz, Krtmítko pro duši, ...
(více: Odkazy)