Cesti_RAFaci_-_logo_120x160.png, 30kB
Email:
cestirafaci@seznam.cz
Telefon:
+420 776594885
Adresa:
Čeští RAFáci
Puklice 52
58831 Puklice (u Jihlavy)
Czech Republic
      ČEŠTÍ  RAFÁCI   -   CZECH  RAF  CREW      
facebook.gif, 1,3kB jazyk_cesky.png, 637B jazyk_anglicky.png, 826B

 


Toto je stará verze sekce Články, nová verze (dosažitelná standardně přes menu vlevo) obsahuje i původní starší texty včetně tohoto.

články

Pro připomenutí hrdiny vznikly dva články - podrobnější verze a pak také stručná alternativa.

100. výročí narození Stanislava Rejthara, válečného letce a srdečného vlastence z Vysočiny

Celé jedno století dělí naše dny od okamžiku, kdy se narodil, dlouhých téměř 34 let uplynulo od jeho odchodu na věčnost... přesto žije dál nejen v srdcích rodiny a přítel, ale i ctitelů našich válečných letců.

rejthar_portret.jpg, 16kB
Portrét od 313. perutě, 1943
Stanislav Rejthar, výjimečný muž přímé povahy, moudrého přehledu a pevného charakteru přišel na svět 28. října roku 1911 ve vesnici Kuroslepy u Náměště nad Oslavou. Po maturitě na jaře 1933 nabídl své služby vlasti a dal se na cestu vojáka. Začínal u dělostřelectva, ale záhy mu učarovala oblaka - přihlásil se v rámci akce "1000 pilotů republice", absolvoval Vojenskou akademii v Hranicích, letecké učiliště v Prostějově. 1. srpna 1937 se stal poručíkem letectva a nastoupil u 5. pluku v Brně.

Tragický 15. březen 1939, počátek německé okupace, nezlomil jeho, ani řady jeho kamarádů letců. Rozhodl se pro odchod do exilu a boj až ke konečnému osvobození. Přes Polsko se dostal do Francie, ale operační nasazení znemožnila rychlá kapitulace. Poslední nadějí se proto stala Anglie, kde v červenci 1940 vstoupil do Royal Air Force. Prošel výcvikem, několika školami a působil jako letecký instruktor. 22. září 1942 nastoupil k 313. československé stíhací peruti. Bojoval nad vlnami Kanálu i nad okupovanou Francií. V dubnu při návratu z operačního letu byl nucen se svým Spitfirem nouzově přistát pro nedostatek paliva... v kabině zdemolovaného stroje ale utržil těžké zraněné páteře. Doporučovali mu přechod k pozemní jednotce, ale on se nevzdal. Po čtyřměsíční rekonvalescenci se vrátil ke své squadroně a pokračoval v ofenzivních akcích. Přihlásil se do skupiny letců směřujících do SSSR, protože doufal, že se armády dostanou na naše území dříve z východu. V únoru 1944 opustil s Fajtlovou skupinou ostrovy. 3. června vznikl 1. československý stíhací letecký pluk, u nějž se stal náčelníkem štábu. Vycvičená jednotka pak byla 17. září poslána na pomoc Slovenskému národnímu povstání. Boje byly ale poznamenány nedostatkem materiálu, očekávaná pomoc ze SSSR nepřišla a povstalci byli necháni napospas postupujícímu Wehrmachtu. Kapitán Rejthar se postavil do čela pozemního personálu pluku, jemuž nebyla poskytnuta letecká evakuace, a stáhl se s ním do hor. Po strastiplné cestě krajinou sněhu a ledu se jako partyzáni probili přes frontu, bylo 15. února 1945. Znovu se dokázal vyléčit a byl přidělen na Velitelsví letectva, kde jej zastihl konec války.

Následoval návrat do osvobozené vlasti, návštěva rodiny v Kuroslepech a další služba v armádě. Už tehdy byl ale cítit blížící se převrat a konec svobody jeho vlasti... tu uvrhl do temnot únor 1948 a uchvácení moci komunisty. Válečné hrdiny s pevnými charaktery zrůdný režim nepotřeboval. Podplukovník Rejthar byl, podobně jako většina jeho spolubojovníků, vyhozen z armády, vyslýchán, perzekuován a šikanován. Nikdy se ale nepodvolil. Zůstal vzpřímený s hlavou vztyčenou, věrný pravým hodnotám , správným zásadám, své víře a přesvědčení. Listopadu 1989 se bohužel nedočkal. Pilot, který nalétal více než 1500 hodin, důstojník, který svou činností přispěl nemalou měrou ke konečnému válečnému vítězství, odešel 20. listopadu 1977. Vlast ztratila jednoho ze svých věrných synů, společnost jednu z výjimečných osobností.

Kniha "Dobří vojáci padli...", která svým názvem naráží na cynickou neomalenost jednoho z komunistických úředníků, uvádí velmi poutavým a bezprostředním způsobem jeho vzpomínky, názory a postoje. Zahrnuje také myšlenku, kterou tento moudrý muž během poválečných útrap předal jednomu ze svých přátel "Jsem voják, k tomu jsem se v mládí sám rozhodl. A jako voják nabídl jsem vlasti svůj život. Vlast měla právo odejmout mi vše - zdraví, budoucnost i štěstí. Zbyla mi nyní jen má čest a tu si chci udržet celou, bez poskvrny, neboť ona je dědictvím mých dětí!"

Stanislav Rejthar byl a je jedním z hrdinů, jimž patří úcta a nesmí být zapomenuti. Pro naši společnost je inspirací a příkladem hodným následování!
Joe

Publikováno:
MF DNES - příloha Vysočina (29. října): www.mafra.cz. Článek byl redakčně zkrácen.


100. výročí narození Stanislava Rejthara, válečného letce z Vysočiny

Muž ryzího charakteru a velkého vlastenectví, Stanislav Rejthar, se narodil 28. října 1911 Kuroslepech u Náměště nad Oslavou. Po maturitě narukoval do armády a akce "1000 pilotů republice" jej přivedla k letectvu. 1. srpna 1937 nastoupil v hodnosti poručíka k 5. pluku v Brně.

Okupace milované vlasti byla počátkem dlouhé cesty boje za svobodu, jímž dostál vojenské přísaze. Odešel přes Polsko do Francie, ale její rychlý pád zabránil přesunu na frontu. Poslední nadějí byla Velká Británie, kde v červenci 1940 vstoupil do Royal Air Force. Absolvoval výcvik, několik kurzů a působil jako letecký instruktor. 22. září 1942 nastoupil k 313. československé stíhací peruti, s níž se účastnil ofenzivních akcí. V dubnu ale utrpěl těžké zranění páteře při nouzovém přistání, když jeho Spitfiru došlo během návratu z letu palivo. Léčil se plně rozhodnut k návratu a po čtyřech měsících znovu bojově létal. Počátkem roku 1944 se přihlásil do Fajtlovy skupiny letců směřující do SSSR. V červnu zformovali 1. československý stíhací letecký pluk, u nějž se stal náčelníkem štábu. Jednotka byla poslána na pomoc Slovenskému národnímu povstání, ale nedostala se jí adekvátní podpora ze strany sovětů. Při nuceném ústupu dokázal mužstvo převézt přes zasněžené hory zpět a probít se s ním zpět skrz frontu. Do osvobozené republiky se vrátil v polovině května 1945.

Sloužil dál v armádě, ale komunistický převrat v únoru 1948 zmařil vyhlídky na dobrou budoucnost země. Charakterní hrdiny zrůdný režim nepotřeboval, zneuctil jejich oběti a snažil se je uvrhnout v zapomnění. Podplukovník Rejthar byl vyhozen z armády a perzekuován, ale udržel si rovnou páteř. Jeho dny se naplnily 20. listopadu 1977. I po letech však zůstává vzorem a inspirací nejen pro ctitele našich válečných letců. Čest jeho památce!
Joe

Publikováno:
Jihlavské listy (27. října): www.jihlavske-listy.cz.

Foto:
Archiv Sdružení čs. zahraničních letců 1939-45 - laskavě poskytnuto panem Zdeňkem Hurtem. Díky!
Zdroje:
Stanislav Rejthar: Dobří vojáci padli... (info)
Miroslav Král: Bojoval za svobodu - Historický kaleidoskop: www.historickykaleidoskop.cz

 
Informace a materiály z tohoto webu lze využít pro připomínání památky našich letců a další pozitivní záměry v souladu s idejemi spolku.
Pokud by šlo o převzetí dat, publikování jinde, komerční oblast a podobně, považujeme za fér nás nejprve kontaktovat. Vynasnažíme se být ku pomoci.

 

Vyhledávání

Info a odkazy

Muzeum RAF Police
Pravidelné články o čs. letcích:
Free Czechoslovak Air Force
Památníky čs. letcům RAF
Pozvánky (komplet: Aktuality)
1. června, 9:00 - 17:00 (sobota) - 29. září (neděle)
Muzeum RAF s expozicí věnovanou čs. letcům - Zámek Police u Jemnice (web)
10. srpna, 13:00-18:00 (sobota)
Den otevřených dveří - Letecké Muzeum Točná (web)
Kalendář (komplet: Aktuality)
15. července
Václav R. Bozděch (112) - plk., F/Lt RAF (palubní radiotelegrafista / střelec)
* 15.7.1912 Soběkury u Přeštic
† 27.2.1980 Devon (V. Británie)
Jindřich Breitcetl, DFC (111) - genmjr., W/Cdr RAF (bombardovací pilot)
* 15.7.1913 Brno - Líšeň
† 21.8.1943 Biskajský záliv
Karel P. Sláma (110) - plk., F/Lt RAF (stíhací pilot)
* 15.7.1914 Praha
† 10.3.1998
Novinky (komplet: Aktuality)
5. května
  Čs letci - Letci z okolí - nová sekce umožňující zobrazit v mapě letce narozené v okolí zvolené lokality a vypsat jejich údaje v tabulce. Využít se dá i aktuální GPS pozice třeba telefonu.
Prosby
Kdyby se náhodou našel nějaký dobromyslný podporovatel naší činnosti... Budeme rádi :o)
Weby přátel a další odkazy
Daniel Švec, Letecké muzeum Točná.
KVH Sky Riders, KVH "Pětačtyřicítka" Brno, KHL Jindřichův Hradec, Classic Trainers, KX-B, Čs. letci, 21. zTL Čáslav, 22. zVrL Náměšť n. O., Spolek pro voj. pietní místa, Pterodactyl Flight, ...
Flying Revue, Shop 211 SQN, VálečníPtáci.Cz, Air-Shop.cz, Krtmítko pro duši, ...
(více: Odkazy)