Cesti_RAFaci_-_logo_120x160.png, 30kB
Email:
cestirafaci@seznam.cz
Telefon:
+420 776594885
Adresa:
Čeští RAFáci
Puklice 52
58831 Puklice (u Jihlavy)
Czech Republic
      ČEŠTÍ  RAFÁCI   -   CZECH  RAF  CREW      
facebook.gif, 1,3kB jazyk_cesky.png, 637B jazyk_anglicky.png, 826B

 


Toto je stará verze sekce Články, nová verze (dosažitelná standardně přes menu vlevo) obsahuje i původní starší texty včetně tohoto.

články

100 let od narození stíhacího esa z Vysočiny, Jana Klána

Zdá se to už velmi dávno, ale v srdcích ctitelů našich válečných letců zůstává jeho jméno stále...

klan_portret.jpg, 15kB
Portrét od 312. perutě
(základna Speke, podzim 1940)
Jan Klán přišel na svět 22. ledna 1911 v Německém, nyní Havlíčkově, Brodě. Po maturitě na gymnáziu nastoupil v roce 1930 na vojnu. Absolvoval prostějovskou Školu pro důstojníky a Vojenskou akademii v Hranicích. Získal tak hodnost poručíka letectva a sloužil jako stíhací pilot na letounech Avia B-534. Až do okupace velel Četnické letecké hlídce v Českých Budějovicích.

Obsazenou vlast opustil v květnu 1939 a přes Polsko se dostal do Francie. Po  přeškolení byl již v prosinci poslán na frontu k jednotce GC II/5 vyzbrojené dobrými americkými stíhačkami Curtiss Hawk H-75C1. První vítězství zaznamenal již 23. května 1940, kdy poslal k zemi německý Messerschmitt Bf 109E. Byl to úplně první sestřel tohoto výkonného typu dosažený čs. letci. Během francouzské kampaně nalétal celkem 55,30 operačních hodin a status esa si vydobyl za 5 letounů Luftwaffe zničených jistě a další 3 pravděpodobně. Z  poražené Francie následovala evakuace do severní Afriky a odtud cesta do Anglie.

17. srpna byl přijat do Royal Air Force a zařazen k 312. čs. stíhací peruti, s níž se zúčastnil bitvy o Británii. V listopadu mu bylo svěřeno vedení letky a v následujícím květnu velení celé jednotky. Brzy však musel kvůli nemoci létání opustit a přešel na velitelství 11. Skupiny Fighter Command. Na vlastní žádost si ale nechal v červenci 1942 snížit hodnost, aby se mohl vrátit k bojové činnosti. Působil pak u nočních stíhacích perutí č. 605 a 68, v jejímž stavu byla řada čechoslováků. Po roce byl přeřazen do funkce referenta letectva na MNO v Londýně. Přihlásil se do Fajtlovy skupiny a v únoru 1944 s ní odjel do SSSR. Bojoval následně ve Slovenském národním povstání. Jako zástupce velitele 1. čs. smíšené letecké divize se zúčastnil závěrečných bojů na severní Moravě a ve Slezsku.

V osvobozeném Československu dále sloužil v armádě, ale po únorovém převratu jej potkal osud většiny západních letců - byl degradován a propuštěn. V únoru odešel před komunistickou zvůlí i s rodinou do exilu. Usadil se v USA a jako John Kent pracoval pro firmu Piper. Jeho dny se naplnily v arizonském Tusconu 10. prosince 1986. V roce 1991 byl povýšen na plukovníka in memoriam.

Jan Klán byl jedním z mnoha letců bojujících za osvobození naší vlasti, za naši budoucnost; byl a je jedním z mužů, jimž patří úcta a nesmí být zapomenuti.
Joe

Foto:
Archiv Sdružení čs. zahraničních letců 1939-45 - laskavě poskytnuto panem Zdeňkem Hurtem. Díky!
Zdroje:
Jiří Rajlich: Esa na obloze.
Válka.cz: www.valka.cz/clanek_10506.html.
Spolek pro vojenská pietní místa: www.vets.estranky.cz/clanky/galerie-hrdinu/podplukovnik-jan-klan.html

Publikováno:
Jihlavské listy (21. ledna): www.jihlavske-listy.cz.

 
Informace a materiály z tohoto webu lze využít pro připomínání památky našich letců a další pozitivní záměry v souladu s idejemi spolku.
Pokud by šlo o převzetí dat, publikování jinde, komerční oblast a podobně, považujeme za fér nás nejprve kontaktovat. Vynasnažíme se být ku pomoci.

 

Vyhledávání

Info a odkazy

Muzeum RAF Police
Pravidelné články o čs. letcích:
Free Czechoslovak Air Force
Památníky čs. letcům RAF
Pozvánky (komplet: Aktuality)
13. července, 13:00-18:00 (sobota)
Den otevřených dveří - Letecké Muzeum Točná (web)
10. srpna, 13:00-18:00 (sobota)
Den otevřených dveří - Letecké Muzeum Točná (web)
Kalendář (komplet: Aktuality)
21. června
Oldřich Hořejší (112) - plk., F/Lt RAF (bombardovací pilot)
* 21.6.1912 Plzeň
† 22.4.1982 V. Británie
Zdeněk Řezáč (102) - pplk., F/Sgt RAF (palubní radiotelegrafista / střelec)
* 21.6.1922 Bělehrad (Srbsko)
† 30.8.1943 u Beaulieu (V. Británie)
Novinky (komplet: Aktuality)
5. května
  Čs letci - Letci z okolí - nová sekce umožňující zobrazit v mapě letce narozené v okolí zvolené lokality a vypsat jejich údaje v tabulce. Využít se dá i aktuální GPS pozice třeba telefonu.
Prosby
Kdyby se náhodou našel nějaký dobromyslný podporovatel naší činnosti... Budeme rádi :o)
Weby přátel a další odkazy
Daniel Švec, Letecké muzeum Točná.
KVH Sky Riders, KVH "Pětačtyřicítka" Brno, KHL Jindřichův Hradec, Classic Trainers, KX-B, Čs. letci, 21. zTL Čáslav, 22. zVrL Náměšť n. O., Spolek pro voj. pietní místa, Pterodactyl Flight, ...
Flying Revue, Shop 211 SQN, VálečníPtáci.Cz, Air-Shop.cz, Krtmítko pro duši, ...
(více: Odkazy)